AMD Zen İşlemcilerin İlk Sevkiyatı 2016 Son Çeyreğinde Başlıyor!


Uzun bir aradan sonra AMD, işlemci kanadında rakibi Intel ile sıkı bir rekabete girmeyi planlıyor. Hali hazırda test aşamasında olan ve önceki nesle göre çok büyük yenilikler ve geliştirmelerin yapıldı Zen FX işlemcileri (Summit Ridge) daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz gibi yılın son çeyreğinde bizlerle olacak ancak hepsi değil.
AMD CEO’su Lisa Su‘nun yaptığı açıklamaya göre Zen işlemcilerinin bir kısmı biraz daha geç piyasaya girecek. Lisa Su, Zen FX işlemcilerinin ilk limitli sevkiyatını yılın son çeyreğinde yapmayı planladıklarını, 2017’nin ilk çeyreği içerisinde ise tüm sevkiyatların bitmesini beklediklerini belirtiyor. Tahminlerimize göre ilk limitli sevkiyatta üst düzey Zen işlemciler olacaktır. Daha düşük seviyedeki çipler ise 2017’nin başlarında bizlerle olacaktır.
Zen mimarili işlemciler hali hazırda bulunan ve AMD’nin en iyi işlemcisinden %40 daha yüksek performans sunacak. Bunun yanında enerji tüketimi de ciddi oranda aşağıya çekilecek. Yeni AM4 platformuna geçilecek olan seri 14m üretim sürecinde bantlardan geçecek. Maksimum 8 çekirdek ve 16 İzlekten oluşacak olan Zen FX ailesi DDR4 bellekleri de yanında getirecek. Zen işlemciler Intel’in 7. Nesil Kaby Lake işlemcileri ile rekabete girecek. Kaby Lake ailesi, Skylake’den %10 daha performanslı olacak. AMD ayrıca 2017 yılında Opteron ve Raven Ridge APU ailelerini de piyasaya sürecek.

Dijtialler AMD Summit Ridge Intel Kaby Lake
Ürün Segmenti Masaüstü Bilgisayarlar Masaüstü Bilgisayarlar
Ürün Mimarisi x86 Zen 7. Nesil Kaby Lake
Üretim Süreci 14nm 14nm
Max CPU Çekirdek / İzlek 8/16 4/8
GPU Mimarisi ? Yeni Nesil HD Graphics
TDP TBD En fazla 95W
Soket AM4 LGA 1151
Bellek Desteği DDR4 DDR4
Piyasaya Giriş Q4 2016 Q4 2016

Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir