AMD Zen CPU Yol Haritası; 2018'de Zen 2, 2019'da Zen 3!


AMD, Finansal Analist Gününde çeşitli duyurularını yapmakta. Kısa süre önce EPYC işlemcilerini duyuran firma Zen CPU yol haritasını da açıkladı.

AMD’nin mevcut Zen mimarisini geliştirmeye devam edeceğini zaten biliyorduk. Firma kısa süre önce önümüzdeki yıllarda gelecek olan Zen 2 ve Zen 3 mimarilerinin yol haritasını ve bazı detayları şimdiden açıkladı. Yeni işlemciler, yüksek performanslı bilgi işlem pazarına yönelik olacak ve AMD’nin Finansal Analist Gününde gösterdiği ana odağı olan masaüstü ve veri merkezi pazarını kapsayacak.
AMD’nin Zen tabanlı Ryzen işlemcileri bildiğiniz gibi birkaç aydır bizimle ve gösterdikleri performans göz doldurucu. Firmanın yol haritasına baktığımızda başarılı olan mimarinin geliştirilerek devam ettirileceğini görüyoruz. Mevcut mimariye kıyasla döngü başına (IPC) daha fazla kazanım ve daha fazla performans Zen 2 ve Zen 3’ün hedeflerinden olacak.


AMD zaten hali hazırda bulunan Zen mimarisi ile %40’ın üzerinde IPC kazanımına imza atmış durumda. Gelecek nesilde bu kazanımın %10-15 seviyesinde daha iyileşmesini bekliyoruz. Bununla birlikte Zen 2 ve Zen 3’te üretim geometrisinin de değişeceği Lisa Su tarafından açıklandı. Buna göre, AMD Zen 2, 7nm sürecinde imal edilecek. Zen 3 ise 7nm+ olarak ifade edilen verimliliğe odaklanan son üretim geometrisinde bantlardan geçecek.
AMD’nin Zen 2 (Muhtemel Pinnacle Ridge) mimarisini 2018 yılının ikinci yarısında görmeyi umuyoruz. 2019 yılında ise Zen 3 mimarisi bizimle olacak. Daha fazla detay elimize ulaşınca sizleri bilgilendireceğiz. Dijitaller’i sık sık ziyaret etmeye devam edin, ilk öğrenen siz olun 🙂


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir