AMD'nin Gizli DirectX 12 Silahı Nvidia'yı Geride Bıraktı!


Ashes of the Singularity adlı strateji tabanlı DirectX 12 destekli oyun üzerine yapılan testlere göre AMD ve Nvidia tarafını ilgilendiren ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi DirectX 12’yi destekleyen kartlarda ciddi performans yükselişi olacağı söyleniyordu ancak bir türlü DX12 destekli oyunları piyasada göremedik. Ashes of the Singularity oyunu ise DX12 desteğiyle birlikte geliştirilmeye devam ediyor, bu bağlamda oyun da bizlere testler için bir kapı açmış oluyor.AshesSS1 (1920 x 1080)
Yapılan testlere baktığımızda AMD kartların DX12 ile birlikte ciddi performans yükselişleri yaşadığını görüyoruz. Nvidia’da performans değerlerini DX11’e göre arttırıyor ancak AMD ile oranladığımızda yükselişi daha aşağıda yer alıyor. Hatta test sonuçlarına baktığımızda DX11 performansında Nvidia önde olmasına rağmen DX12’ye geçtiğimizde Nvidia’nın bazen geride kaldığını görüyoruz.
AsyncCompute_On_Off
Tabi burada işi değiştiren AMD’nin gizli silahı Asynchronous Compute (Asekron İşlem) oluyor. AMD bu teknolojiyi 2011 yılından buyana HD7790 ile destekliyor yani Graphics Core Next (GCN) mimarili kartlar. Nvidia tarafında mevcut mimarilerde Asynchronous Compute(Async. Compute) etkisi ne yazık ki yok denecek kadar az. Hatta Async. Compute aktif hale getirildiğinde Nvidia kartlarda performans düşüklüğü yaşanıyor tabi buna Nvidia kanadındaki Driver eksikliği de neden olabilir.

Asynchronous Compute nedir derseniz ise cevabı basit. Async. Compute ile CPU ve GPU üzerindeki yük hafifletiliyor. Aslında bunu AMD Mantle’de görmüştük. CPU ve GPU arasındaki iletişimi azaltarak kartın performansını arttırıyor. AMD tarafında bu teknoloji GCN mimarili kartlarda mevcut, Nvidia tarafında ise bu açık Pascal mimarili kartlar ile aşılacak.

Çoklu GPU (İki Farklı Ekran Kartı)

Bir diğer test ise iki farklı ekran kartının aynı sisteme takılmasını ele alıyor. Bildiğiniz gibi DirectX 12 bunun önünü açmıştı yani iki farklı marka ve model ekran kartı aynı sisteme bağlanıp Crossfire veya SLI gibi çalışabilecekti. Test sonuçlarına göre Nvidia ve AMD kartları aynı sisteme takıldığında bile bir uyumsuzluk yaşamıyor ve performans artıyor.
80358

DirectX 11 vs DirectX 12

DirectX kanadında ise bariz şekilde DX12’nin DX11’e göre üstünlük sağladığını görüyoruz. DirectX 12 ile en büyük sıçramayı AMD kanadındaki kartların yaptığını ve özellikle Asynchronous Compute’un fark yarattığına şahit olmaktayız.
80318
Kaynak 1 Kaynak 2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir