Amerika siber tehditlere önlem aldı!


Geçtiğimiz yıl siber gücün ne kadar kuvvetli olduğuna şahit olmuştuk. Artık savaşlar askerler ve silahlardan farklı olarak siber boyuta taşınmış durumda. Öyle ki Sony‘e yapılan saldırı, Anthem gibi ABD’nin büyük sağlık sigorta şirketine saldırı düzenlenerek milyonlarca kişinin bilgilerinin çalınması ve kendi içinde şirketlere ve bürolara yapılan ufak çaplı saldırılar düşünüldüğünde ABD’nin bu konuda başının ciddi şekilde ağırdığı ortada.
hack
FBI, NSA ve CIA‘nın bu tip konularda yeterli verimliliği gösterememesi de ABD’nin bu kararını etkilemiş olma olasılığı kuvvetle muhtemel. Geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray‘dan yapılan açıklama ile ABD’nin resmi olarak Cyber Threat Intelligence Integration Center (CTIIC) adlı siber birimini kurduğunu duyurdu. Bu sayede ABD askeri ve ekonomi alanındaki güçlerine ek olarak siber gücü de eklemiş oldu. CTIIC’ın ulusal güvenliği sağlamakta büyük rol alacağını ve ilerleyen zamanlarda adını sık sık duyabileceğini söyleyebiliriz. Temel olarak artık bu çağda çoğu ülkenin bu şekilde davranması gerektiğini düşünüyorum. Bir sonraki yazımıza kadar siber saldırıdan uzak ve esen kalın.
kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir