Android, Windows'u Tahtından Edecek Gibi


Bir zamanlar işletim sistemlerinin tartışmasız kralı olan Windows, taht için yeni bir rakiple karşı karşıya.

Bir web analitiği şirketi olan StatCounter, geçen ay Android’in Windows’un pazar payına çok yaklaştığını tespit etti. Google’ın mobil OS’u Şubat 2017’de İnternet’e bağlananların yüzde 37,4’ü, Windows kullananların ise yüzde 38,6’sı tarafından kullanıldı. Apple’ın iOS’u yüzde 12.99 ile üçüncü oldu.
StatCounter’ın bu istatistiği ölçerken, cihazsayısı veya satış sayısını değil, isletim sistemlerinin internette kullanım oranlarını dikkate aldığını belirtmeden geçmeyelim. Bunun anlamı Windows’u korsan kullananlar da bu istatistiğe dahil.
Android, gelişmekte olan ülkeler olarak tanımlanan bölgelerde Windows’un pazar payını zaten geçmişti. (Android yüzde 51,8, Windows yüzde 29,8).
Kuzey Amerika’da Windows yüzde 40,7 ile liderliğini korurken iOS yüzde 24,9 ile ikinci sırada. Android yüzde 20,3 ile üçüncü sırada.

Windows, yüzde 84.1 pazar payıyla büyük bir farkla en iyi masaüstü işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Ancak internet kullanımı yıllardır mobil cihazlara doğru yöneliyor ve StatCounter, Ekim 2016’da, mobil cihazlar ve tablet cihazlardaki internet kullanımının, dünya çapında masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımını ilk kez aştığını bildirdi.
Kaynak; Mashable


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir