Android'de ki Açık 950 Milyon Cihazı Tehlikeye Sokuyor


Android platformu oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmış durumda. 1 Milyarı aşkın kullanıcı sayısına ulaşan işletim sisteminin güvenlikli olması da son derece önemli. Zira ufak açıklar bile milyonlarca kullanıcının bilgilerinin çalınmasına neden olabilir. Zimperium çalışanı Joshua Drake yayınladığı rapor ise bunun en iyi örneklerinden bir tanesi.
Android 2.2 işletim sistemi ve yukarısını kaplayan bu açık 950 milyon akıllı telefonun tehlike altında kalmasına neden oluyor. Açık, fazla kullanmadığımız MMS’den başkası değil ancak açığın oluşması için kullanmamamız da yetmiyor çünkü MMS Stagefright’de bileşeninde oluşan aksaklıklar bu güvenlik açığına neden oluyor. Zarar vermeye çalışan kişiler bu açıktan faydalanarak rahat bir şekilde cihazınıza zararlı yazılım koyabilir. Bu sayede telefonun dahili ve harici belleğindeki tüm bilgiler çalınabilir ve hatta cihaz Root bile edilebilir. Bu açığın basit olduğunu söylemiştik, zararlı kişiler size gönderdikleri dosyaları açmanıza gerek yok zaten MMS üzerinden gelen mesajlar doğrudan indiriliyor işte güvenlik açığı burada başlıyor. Bildiğiniz gibi Root işleminden sonra cihazınız için bir ”güvenlik” söz konusu olmuyor. Google tarafından üreticilere gerekli bilgiler ulaştırılmış hatta Google, Nexus 6 cihazında bu sorunu şimdiden gidermiş.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir