Antarktika'da İşler Kötü: Binlerce Garip Göller Oluşmaya Başladı


Bilim adamları Antarktika‘nın buzullarında binlerce garip göllerin oluştuğunu bildirdi. Esasında bu tip buzul üstü gölcüklerin normalde de oluştuğu ancak son yıllarda bu sayının endişelendirecek kadar fazla yaşandığı ve buzulların hızla çözülmeye başladığı belirtildi.
Öyle ki Grönland‘da ki buzullar sadece 2011-2014 yılları arasında 1 Trilyon ton kayıp yaşadı, yani eridi. Araştırmalar sonucu bu garip göllerinde oluşmasının nedeni bu erimeler. Bir grup araştırmacı yaptıkları araştırma çerçevesinde 2000-2013 yılları arasında tam 8000 tane gölcüküğün oluştuğunu kaydetmiş durumda. Buzulların üstünde çökelti yoluyla oluşan göl türlerinin aynı zamanda buzulların stabilitesini de ciddi oranda etkilediği bildiriliyor.
blue-lakes_1024
Buzul bilimcisi Stewart Jamieson, Doğu Antarktika’nın çok uzun bir zamandır sıcaklığının stabil kaldığını, atmosferik ve iklimsel değilikliklerin bunu fazla etkilemeyeceğini belirtiyor. Jamieson, açıklamalarında bu tür gölcüklerin buzulların en üst tepelerinde olduğunu belirtiyor ve bunların ömürlerinin kısa sürdüğünü söylüyor. Ancak son bir kaç yılda artan bu göller buzul anakaranın da bütünlüğünü tehdit ediyor.
Ayrıca araştırma ekibi 13 yıllık araştırmalarında 2012-2013 yılında Güney Yarımküre’de 37 pozitif dereceli günün yaşandığını belirtmekte. 2007-2008 yılı yazında ise sadece 5 gün + derecelerde geçmiş.
Bilim adamları ve araştırmacılar eğer küresel sıcaklığın bu denli artarak devam etmesi durumunda yaşananların sorunlar teşkil edeceğini de belirtmekten geri kalmıyor. Ve yine bilim adamları bu durumun şimdilik çok büyük bir sorunmuş gibi algılanmaması gerektiğini de söylüyor.
Biz insanlar olarak artık fosil yakıtlardan vazgeçmemiz ve yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına yönelmemiz gerek. Yoksa gelecekte çok daha sıcak ve iklimi değişmiş bir dünyayı çocuklarımıza bırakacağız ve artık bu sorunun geri dönüşü bile olmayabilir.
Kaynak: Bilim.org


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir