Apple Finansal Sonuçlarını Açıkladı, Düşüş Devam Ediyor!


Apple, 24 Eylül tarihinde biten dördüncü mali çeyrek yılı sonuçlarını açıkladı. Temmuz-Eylül ayları arasındaki sonuçları içeren mali durum bizlere Apple’da kar ve gelirler düzeyinde düşüşün hala devam ettiğini ayrıca aynı şekilde iPhone satışlarında da düşüşün olduğunu gösteriyor.
Firma tarafından yapılan açıklamalara göre dönemde elde edilen gelir 46.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde raporlara 51.5 milyar dolar olarak yanısımıştı. Bu durumda yaklaşık olarak %9 oranında bir düşüş söz konusu. Net kar düzeyinde ise firma son çeyrekte 9 milyar dolar kar sağladı. Bu rakam da yine yıldan yıla %23 dolayında bir düşüş anlamına geliyor.
apple-4-ceyrek-apple-fourth-quarter
Bununla birlikte geçtiğimiz 12 aylık dönemde Apple, 2016 içinde %7.7 düşüşle toplam 215,6 milyar dolar gelir ve %14.4 düşüşle 45,6 milyar dolar kar elde etti. Apple, 2015 yılındaki 12 aylık ve Eylül ayında biten toplam sonuçlarında ise 233,7 milyar dolar gelir ve 53,4 kar elde etmişti. Raporlar gösteriyor ki Apple, 2001 yılından bu yanan hem gelir hem de karında ilk defa düşüş yaşadı.
Öte yandan iPhone tarafındaki düşüş de devam ediyor. iPhone satışları yıldan yıla %5.2 oranında azalarak 45.5 milyon adet olarak raporlara yansımış durumda. iPad tablet satışları yüzde 6,1 azalarak 9,3 milyon, Mac bilgisayar satışları da yüzde 14 düşüşle 4,9 milyon oldu. Bu satış rakamlarına iPhone 7, iPhone 7 Plus and Apple Watch Series 2’nin etkisi çok düşük oldu. Yeni Macbook’lar ile bunlar içinde bulunduğumuz çeyreğe etki edecektir.
Kaynak; Apple


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir