ARM Cortex-A75, A55 ve Mali-G72 Duyuruldu, İşte Detaylar


ARM, merakla beklenen yeni işlemcilerini ve grafik çekirdeğini duyurdu. Yeni yongalar, önceki nesle göre oldukça önemli kazanımlar sağlıyor.

ARM, mobil CPU ve GPU tasarımlarını yeni nesle yükseltiyor. Cortex-A75, Cortex-A55 ve Mali-G72, bizlere önemli performans iyileştirmeleri sunuyor. Detaylara geçmeden önce, hangi çekirdeğin kimin yerine geldiğini bir belirtelim.

  • Cortex-A73  Cortex-A75
  • Cortex-A53 Cortex-A55
  • Mali-G71 Mali-G72

Cortex A75 ve Cortex A55

Dijitaller’i yeni bir konsepte geçirdik. Artık siz de içerik girebilecek, Sosyal kısmıyla daha fazla etkileşim yakalayabileceksiniz. ⇒ NELER YENİ?

Cortex A75, aynı saat frekans hızlarında çalıştırıldığında selefi A73’e göre %22 düzeyinde daha yüksek bir performans sergilemeyi başarıyor. Bununla birlikte aynı güç tüketimi seviyesinde Cortex A75 çekirdeği, daha yüksek frekanslarda çalışabiliyor, dolayısıyla daha verimli. Cortex-A55 ise şirketin bugüne kadar sunduğu en güçlü ve en verimli orta seviye işlemci çekirdeği konumunda.


Her iki çekirdekte yeni bir teknoloji olan DynamIQ ile birlikte geliyor. DynamIQ, yapay zeka ve makine öğrenimi görevlerini bulut yerine cihaz üzerinden yerine getirmenin yanı sıra esasında ARM’ın big.LITTLE mimarisinin de yeni versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla esneklik ve ölçekleme sağlayan DynamIQ ile farklı çekirdekler aynı kümede kullanılabiliyor, yani Cortex A75 ile A555 aynı küme içerisinde yer alabilir. Ayrıca bir küme içerisinde artık 8 çekirdek konumlandırılabiliyor. Bu, big.LITTLE’da 4 ile sınırlıydı. Dolayısıyla, 32 kümeli 256 çekirdeğin ölçeklenebilir olmasının önü açılıyor.

Mali G72


Mali-G72‘ye geçtiğimizde ise bizleri yine G71 GPU’sunda olan Bitfrost mimarisi karşılıyor. Ancak mimari geliştirilerek Mali G72’nin selefine göre %40 oranında daha performanslı olması sağlanmış. Mali-G72 ayrıca enerji verimliliği tarafında %25‘lik bir kazanım sağlarken %20 daha iyi performans yoğunluğu ve %17 daha iyi makine öğrenimi verimliliği vaat ediyor.
Çok daha detaylı bilgilere ulaşmak için AnandTech’i ziyaret edebilirsiniz.
Kaynak; ARM


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir