Asus ilk Ryzen ROG Oyun Laptop'unu Gösterdi


AMD, unuttuğu üst seviye oyuncu laptop-dizüstü bilgisayar sınıfına tekrar çıkıyor. Asus, ilk Ryzen’li ROG oyuncu dizüstü bilgisayarını gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde AMD tarafından düzenlenen etkinlikte mobil Ryzen çözümleri olan Ryzen APU’ları geliştirdiğini duyurmuştu. Ryzen APU‘lar, Zen çekirdekleri ve yeni nesil Vega GPU birimlerini içeriyor. Bu ailenin detayına hemen alttaki linkten ulaşabilirsiniz.

Mobil Ryzen işlemcilerin ilk duyurusu ise Asus’tan geldi. Asus paylaştığı kısa bir videoda Computex 2017 fuarında Ryzen destekli bir ROG serisi laptop tanıtacağını resmen göstermiş oldu. Asus videoda ”Bir şey uyandı” söylemini kullanırken açıklama kısmında ise ‘‘Büyük bir şey geliyor” demekle yetindi ve başka bir detay vermedi.
Videodaki cihaz tasarımına baktığımızda bunun oyuncu laptop’u olduğunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Zaten AMD’de mobil Ryzen APU’larının premium oyun dizüstü bilgisayarlarına, 2si1 laptoplara ve normal dizüstü bilgisayarlara gideceğini söylemişti.

Tabi Asus’un Ryzen’li ROG cihazında nasıl bir çözüm kullanılmış bilemiyoruz. Sadece bir işlemci yada Ryzen APU kullanılmış olabilir. Ancak emin olabileceğimiz bir şey var, AMD yaklaşık 10 yıl sonra bu seviyeye adım atıyor.
AMD, Ryzen APU’larının şu anda hali hazırda bulunan mobil APU’lara kıyasla %50 daha iyi CPU performansı ve %40 daha iyi grafik performansı gösterdiğini açıklamıştı. Ayrıca Ryzen APU’lar %50 enerji verimliliği de sunuyor.
Computex bekleniyor…

Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir