Bilim Kurgu Filmlerinden Fırlayan Robot; Method-2


Özellikle Hollywood filmlerinde gördüğümüz ve bilim kurgu türlerinde sıklıkla karşılaştığımız dev robotlar artık gerçek. Güney Koreli Hankook Mirae Technology şirketi robot ve robot teknolojileri konusunda deneyimli bir firma. Bu deneyimi geçtiğimiz günlerde görücüye çıkarttıkları Method-2 adlı robotundan da kolayca anlayabiliyoruz.
Firma tarafından 2014 yılında başlatılan proje ile geliştirilmeye başlanan Method-2 adlı robot için yaklaşık 200 Milyon dolar civarında bir kaynak harcaması yapılmış durumda. 4 Metre uzunluğunda ve 1.5 Ton ağırlığındaki robotun her bir kolu 140 kilogram ağırlığa sahipken Method-2’nin tasarım noktasında firmanın ünlü tasarımcı Vitaly Bulgarov ile çalıştığı da biliniyor.

İlk bakışta akıllara direkt Avatar filmindeki robotları andıran Method-2 esasında çalışma prensibi noktasında da oldukça benzer. Göğüs hizasında ki boşluğun içerisinde duran bir insan tarafından kontrol edilen robot neredeyse her türlü insan hareketini gerçekleştirebiliyor.
Method-2 robotunun yapılış amacının doğal afet gibi insanların çalışmasının çok güvensiz olduğu ortamlara yönelik olduğu belirtiliyor. Bunun yanında hali hazırda en büyük eksikliği enerji tüketimi olan robot güç ünitesinden fazla uzaklaşamıyor. 1 yıl daha geliştirilmeye devam edilecek proje bakalım bizlere nasıl şeyler gösterecek.
Hemen aşağıdan Method-2 videosunu izleyebilirsiniz.
https://www.youtube.com/watch?v=QEUOo3_vh10


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir