EA; Oyunlardaki Yapay Zeka Berbat


Haklı

Geçtiğimiz son 10 yıllık video oyun dilimine baktığımızda şüphesiz olarak oyunlardaki en gelişmemiş yönün yapay zeka olduğunu görüyoruz. Fakat öte yandan grafikler ise inanılmaz derecede bir gelişme yaşadı. Her yeni oyun çok daha iyi grafikler sunuyor olsa da oyundaki mekanikler, yapay zeka, fizikler hep geri planda -zaten oyuncularda pek umursamıyor.
Bu konu hakkında Electronic Arts’ın Küresel Stüdyo Yöneticisi Başkan Vekili Patrick Söderlund, EDGE dergisinin Ekim 2017 sayısına özel bir demeç verdi. Söderlund’un açıklamalarının ilgili bölümünde oyunlardaki yapay zekanın son derece kötü olduğunu ancak EA’nın artık yapay zeka üzerine de yoğunlaşacağını bildiriyor.
Söderlund, demecinin bir bölümünde derin öğrenme, sinir ağları, makine öğrenimi ve yapay zekanın son yıllarda çok ilerlediğini belirtirken şunları söylüyor; ”Yapay zeka oyunlarda genel olarak berbat. Tasarımcılar olarak biz, yapay zekanın yetersizliğini sürekli maskeliyoruz ve bu yaptığımız doğru değil. Bize karşı öğrenebilen, anlayabilen ve karşı koyabilen yapay zekaları oyunlara eklemek çok kısa bir sürede gerçekleşecek. Bunun için heyecanlıyım.”
EA, SEED (Search for Extraordinary Experiences Division) adlı oluşumunda en yeni teknolojileri oyunlara entegre etme konusunda çalışmalar yapmaya başladı. Umarız kısa bir sürede oyunlarda daha iyi ve gelişmiş yapay zekalar görebiliriz.
Sayın Patrick Söderlund’ın yakındığı şeyi anlamanız için aşağıya bir GIF bırakıyorum.

 

#Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir