Bir Dev Daha Gidiyor; BlackBerry Akıllı Telefon Pazarından Çıkabilir


BlackBerry  kanadından zaten bir süredir akıllı telefon pazarından çıkacağı noktasında çeşitli iddialar geliyor ve firma tarafından yalanlanıyordu. Ancak artık bu maceranın sonuna gelindiği bariz ortada. Öyle ki bir zamanların en çok satan firması artık pazarda yok olma noktasına gelmiş durumda. Hatta firmanın tepe ismi John Chen‘de bu konu üzerinde bir karar vermeleri gerektiğini söyleyerek iddiaları doğrulamış oldu.
Analiz uzmanları firmanın donanım bölümünü kapatacağını ciddi şekilde belirtiyor zira firma bu alanda zarar etmekte. BlackBerry, Ar-Ge masraflarının yaklaşık %65 seviyesini donanım bölümüne yapıyor ancak %1 bile olmayan pazar payı bu paranın boşa aktığını gösteriyor. Zaten BB son telefonu DTEK50 ile bu iddiları desteklemişti diyebiliriz zira bu model esasında Alcatel Idol 4’dü ve sadece yazılımı BB’ye aitti.
_90522911_blackberry_neon
BlackBerry bu ayında 28’inde mali tablolarını açıklayacak ve çok büyük bir ihtimalle burada pazardan çıkışını resmiyete dökecek. Tabi bunlar firmanın telefon satmayacağı anlamına gelmeyebilir. Çünkü DTEK50  gibi ODM ortaklıkları ile yine BlackBerry telefonlar görmemiz muhtemel.
BlackBerr’nin bu düştüğü durum üzücü olsa da içerisinden ders alınması gereken önemli bir nokta. Zira sürekli gelişen bir teknolojik çağdayız. Gelişime ayak uyduramayan ve inovasyonlara kapalı olan firmaların pazardan teker teket yok olması pek şaşılacak bir durum değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir