Hedefimiz Uzay; Türkiye Uzay Ajansı Kuruluyor!


Sizlere birkaç ay önce Türkiye Uzay Ajansı (TUA) konusunda çalışamaların başladığını bildirmiştik ve yakın bir zaman Uzay Ajansı’nın kurulacağını aktarmıştık. Artık Türkiye Uzay Ajansı (TUA) hakkında Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı’nda sona gelindiği resmen açıklandı.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı açıklamasında Türkiye Uzay Ajansı Kanun Taslağı’nda sona gelindiğini söyledi ve yeni yasama yılında meclise gönderileceğini aktardı.
Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalarının yapıldığı Türkiye Uzay Ajansı, ülkemizin uzay ve uzay teknolojileri konusunda çok daha etkin ve hızlı hareket edebilmesini sağlayacak ve çalışamlar bir çatı altında toplanarak koordinasyon sağlanacak. Çeşitli firmalar, üniversiteler ile işbirliğine gidilecek, milli uçak motoru gibi proje ve atılımlar hedeflenecek.
turkiye-uzay-ajansi
Ek olarak Bakan Arslan açıklamasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda(ISS) ortak deneyler yapılması konusunda 8 Eylül’de iş birliği protokolünün imzalandığını, hatta 2017 başlarında Japonya ile işbirliği ile ISS’den deneysel uydumuzu yörüngeye bırakacağımızı söyledi.

Çalışmalarda NASA ve Diğer Uzay Ajansları Örnek Alındı

Türkiye Uzay Ajansı için elbette bazı incelemeler de yapıldı. Amerika Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA), Japonya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Ajansı (JAXA), Almanya Havacılık ve Uzay Araştırmaları Merkezi (DLR), Fransa Uzay Araştırmaları Merkezi (CNES) başta olmak üzere diğer ülkelerdeki Uzay Ajansları gözden geçirildi, temel uzay kanunları ve temel uzay politikalarına ilişkin metinler incelendi ve bunlardan yararlanıldı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir