BMW Gelecek Yıllarda Tümüyle Elektrikli Araçlara Geçebilir


Otomobil sektörünün dev ismi BMW yaptığı açıklamada gelecek yıllarda ki yol haritasına ait bir kaç bilgi paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre firma 10 yıl sonra üreteceği araçlarda elektrikli motor kullanmaya başlamayı hedefliyor.
Plug-In Hibrit motorların altyapısını hazırlayıp kullanacak olan BMW bu şekilde hem çevreci bir araç ortaya koyacak hemde performanstan ödün vermeyecek. Hibrit motor adından da anlaşıldığı gibi iki motordan oluşacak. Ana motor ve en güçlü motor elektrikli olurken diğer motor ise klasik içten yanmalı olacak. İçten yanmalı motor yüksek hızlara çıkılacağı zaman oldukça işe yarayacaktır zira elektrikli motorlara güç veren bataryalar -şuan için- yüksek hızlarda su gibi eriyip gidiyor.
BMW’nin bu hamlesi bazı kaynaklara göre Avrupa Birliği’nin aldığı karbon emisyon yasasına bağlanmış. AB gelecek yıllarda otomobil üreticilerinden karbon emisyonunu azaltmalarına yönelik düzeltmeler yapacak. Dolayısıyla bu hamlede bulunacak olan tek firma BMW değil, diğer üreticilerde bu tip yollara başvuracaktır. Ayrıca BMW’nin İ serisi adı altında İ3 ve İ8 gibi elektirkli otomobilleri bulunmakta.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir