Büyük Karşılaşma; Galaxy Note 8 mi iPhone 7 Plus mı?


Gandalf vs Voldemort

2017’de harika akıllı telefonlar karşımıza çıkıyor ve bunların Android tarafındaki en iyisi de dün Samsung tarafından tanıtıldı. Galaxy Note 8’i lanse eden firma büyük beklentileri genel oranda karşılayabildi diyebilirim. Peki kafaları karıştıran bir soru var; ‘’Galaxy Note 8 mi yoksa iPhone 7 Plus mı?’’ Gelin bunu biraz irdeleyelim.

Genel Tasarım ve Değerlendirme

Şimdi tasarım konusu elbette kişisel zevklerle ilgili ancak kendi gözümden bu iki telefonu karşılaştırmam da yanlış olmayacaktır. Şimdi eli küçük olanlara zaten bu iki telefonu tavsiye etmemekle birlikte bunların hayli büyük cihazlar olduğu belirtmek isterim. iPhone 7 Plus ile Note 8 boyutsal olarak birbirlerine yakınlar ancak Note 8 birazcık daha uzun. Aynı şekilde 5.5 inç ekrana sahip olan iPhone 7 Plus’a göre 6.3 inçlik Note 8 ekran boyutu kısmında da yine daha büyük. Tabi bu büyüklük S-Pen ile birleşince işe yarar bir büyüklük olabiliyor.
Onun dışında Note 8’in tasarım kuvveti rakibine göre oldukça önde. Note 8’i elime alma fırsatım elbette olmadı ama iPhone 7 Plus’ı iyi biliyorum ve çerçevelerinin hayli kalın oluşu çıkmış olduğu döneme de bu yıla da yakışmıyor. Yani fotoğraflardan gördüğünüz üzere Note 8 tasarım konusunda çok önde.

Tasarımda değinmem gereken bir başka konu ise parmak izi okuyucu/TouchID. Apple, TouchID’yi ön yüzdeki Home butonuna entegre ederek kullanımı kolaylaştırmış. Note 8’in çok ince çerçeveleri yüzünden ön tarafta herhangi bir Home butonu yok. Samsung’ta parmak izi okuyucusunu cihazın arkasına kamera bölümünün sağına koyarak işi çözdüğünü sanmış. Şimdi şöyle bir durum var Note 8, S8+’dan minik farklarla büyük. Ben S8+’ın parmak izi okuyucusuna erişmekte zorlanıyorum (ellerim küçük, boyum 1.67. Küçüğüm ben) Elleri büyük olanlarında aynı şikayeti yaptığını biliyorum. Dolayısıyla Note 8’in parmak izi okuyucusu konumu itibariyle yine çok kötü bir yerde.

Peki iOS ve Android (Samsung Experience) Farkı


iPhone’u iPhone yapan şey şüphesiz iOS. Gerçekten çok başarılı, sadece ve akışkan bir platform. Saf Android’in yanına yaklaşmasının mümkünü olmayan iOS’a Samsung Android üstüne kurulu Samsung Experience ile yaklaşmayı planlıyor.
Samsung, TouchWiz’i bırakıp geçtiği Samsung Experience arayüzünde daha yüksek hız, daha sade tasarım, daha akışkan bir kullanım sunuyor.
Tabi işin bir de iOS durumu var. Orası çak ayrı bir deniz. Tam bir ekosistemin ortası diyebiliriz. Eğer Apple cihazlarını zaten kullanıyor ve telefon değiştirmeyi planlıyorsanız iPhone’dan şaşmamaya devam etmenizi öneririz. Daha uzun süre güncelleme garantisi ve kolay kullanımı ile iOS kendisini öne çıkarıyor.

Ancak, şunu söylemeliyim şahsi kullanımıma ki genel bir kullanıcı sayılabilirim, Note 8 bu konuda daha önde diyebilirim. S-Pen’in getirdiği kolay kullanım, Edge ekranındaki işlevler, ekranı ortadan ikiye bölerek 4:3 (18.5:9 tam ekran oranı) oranında iki ekranda uygulama kullanmak, daha fazla özelleştirme imkanı gibi yetenekler ile Note 8 önde. iOS 11 ile bu farklar biraz daha azalacak.

‘’Benim için Önemli Olan Kamera’’

diyenlerdenseniz bu iki telefon da sizi son derece memnun edecektir. Pazarda alabileceğiniz en iyi kameralar bu telefonlarda ama önemli olan hangisinin daha iyi olduğu.

Şimdi çok kısa hangisinin iyi olduğunu söyleyeyim ve detaylarına bakalım; Galaxy Note 8 daha iyi.
Note 8’de ve iPhone 7 Plus’da da çift arka kamera kurulumu bulunuyor. Her iki telefonda bulunan her iki kamera da 12 MP çözünürlüğünde. Ama sensör detayları daha farklı.
Note 8; Çift 12 MP, f/1.7 ve f/2.4 diyafram açıklığı. İki sensörde OIS. 2X optik zoom. 1/2.55″ ve 1/3.6″ sensör boyutu.
iPhone 7 Plus; Çift 12 MP, f/1.8 ve f/2.8 diyafram açıklığı. Tek sensörde OIS. 2X optik zoom. 1/3’’ ve 1/3.6’’ sensör boyutu.
Kağıt üzerindeki detaylara baktığımızda Note 8’in her iki kamerada da daha büyük sensöre ve diyafram açıklığına sahip olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla Note 8, düşük ışıklı koşullarda iPhone 7 Plus ve diğer tüm rakiplerinden daha iyi sonuç elde edecek. Her iki sensörde bulunan OIS ile titreşimsiz video ve fotoların yanında düşük ışıkta daha net, kumlanmanın olmadığı fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacak.

Son Sözler

Her iki telefonun performansını ve diğer teknik detaylarını kıyaslamanın bir mantığı yok zira ikisi de en hızlısı ve kıyaslama yapılacaksa bunun kullanıcı deneyimini etkileyen kısımlarda yapılması daha doğru olur.
Note 8 ve iPhone 7 Plus piyasanın en pahalı telefonları halinde. Note 8 daha pahalı. Türkiye ve genel resmi fiyat kesin olmasa da Note 8, ABD’de 930 Dolar, Avrupa’da 999 Euro dolayında fiyata sahip olacak. Türkiye’de ki fiyatına baktığımızda bazı e-ticaret firmaları 4.999 TL’den ön sipariş almaya başlamış. iPhone 7 Plus’ın başlangıç fiyatı ise 4.449 TL.
Eğer bu bütçe seviyesine çıkabiliyorsanız Note 8’i tercih etmeniz daha mantıklı. Ancak şunu da belirtmeliyim. 2-3 hafta sonra iPhone 7S ailesi ve iPhone 8 tanıtılacak. Evet Note 8’den pahalı olacaklar ancak Note 8’in fiyatının düşmesine de neden olabilirler. Bekleyip hamlet yapın.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir