CES 2016; Intel, Çubuk Bilgisayar Ailesini Güçlendirdi


CES 2016 fuarı kapsamında teknoloji devi Intel, yeni nesil çubuk bilgisayarlarını tanıttı. Eski modellere nazaran çok daha güçlü olan çubuk bilgisayarlar, bağlandıkları monitör veya TV’yi tamamıyla birer bilgisayar haline getiriyor. Intel bu alanda Compute Stick adı altında yeni modellerini fuarda bizlerle buluşturdu.
Compute Stick ailesine 3 farklı model ekleyen Intel, giriş seviyesi modelinde Atom X5 Z8300 işlemcisini kullanıyor. Bu model 2GB RAM ve 32GB depolama alanı, 2 adet USB girişi ile desteklenirken cihazın içerisinde Windows 10 işletim sistemi çalışıyor. Intel’e göre yeni modeller eskilere nazaran 2 kat daha hızlı çalışıyor.
intel-compute-stick-second-gen-gallery-4-1
Orta ve üst seviyedeki modellerinde ise firma, Skylake mimarili Intel Core M işlemcilere yer veriyor. Orta seviyedeki modelinde Core M3 -6Y30 modelini kullanan Intel, üst seviye modelinde ise Core M5 -6Y57 vPro işlemcisini kullanmakta. Ortak olarak 64GB depolama alanı, 4GB RAM,  802.11ac Wi-Fi, 30Hz 4K video aktarımı ve 3 adet USB girişinin yer aldığı sticklerde, Core M3’lü model Windows 10 ile gelirken üst seviye model işletim sistemsiz gelmekte.
Serinin giriş seviyesi modeli 159 dolar fiyata sahipken ailenin orta ve üst seviye modelleri 399 dolar ve 499 dolar fiyatlandırmaya sahip. Şubat ayı içerisinde satışa çıkacak ürünler işlemci güçleri ile basit bilgisayar deneyimini son derece iyi yaşatabilir, hatta Core M modeller Windows’da Asphalt 8 gibi oyunları rahatlıkla oynayabilirler.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir