Elektrikli Araç Satışları Artıyor, Türkiye Önemli Kolaylıklar Sağlıyor!


Gel vatandaş! Çift haber aynı yazıda.

Önce Türkiye’den başlayalım. Özellikle Elon Musk’ın Türkiye’ye gelmesinin ardından artık ülkenin her yerinde elektrikli araçlara karşı bir sempati duyulmaya başlandı ve gözlemlerime göre elektrikli araçlar kahvehanelerde konuşulur hale geldi. Bu da demektir ki Türkiye’de elektrikli araçlar benimsenecektir. (Bu şahsi bir görüştür)
Her neyse, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kısa bir süre önce Elektrikli Araçlar Şarj İstasyonuna İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı’nı açıkladı. Taslağa göre şarj istansyonu kurmak isteyen firmalardan herhangi bir lisans, ön lisans veya anlaşma talep edilmeyecek. Firmalar elbette lisans almakta özgür bunu da ekleyelim. Lisans almadan kurulacak olan şarj istasyonlarında satılacak elektirkten ise kar amacı güdülmemesi şartı bulunuyor. Şarj istasyonu kuracak firmalar, elektrik dağıtım şirketlerine gerekli altyapı bağlantısı için başvuruda bulunabilecek.
Kısaca, elektirkli otomobiller için gerekli olan şarj istasyonlarının sayısı önümüzdeki dönemlerde ülkemizde daha hızlı artış gösterecek.

İkinci haber de gelsin o zaman.

Elektrikli araçların satışı %63 oranında bir yükseliş gösteriyor. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreği ile mevcut üçüncü çeyreği kıyasladığımızda ortaya çıkan bu tabloya ek olarak 2017 yılının ikinci çeyreğine göre de %23’lük bir artış bulunmakta. Bu üçüncü çeyrekte toplamda 287 Bin elektrikli araç satışı geçilmiş durumda ancak Çin’in buradaki payı büyük zira Çin satışların zaten yarısını kaplıyor.

Bunun nedeni Çin hükumetinin elektrikli araçlara verdiği teşvikler ile onları tüketiciler için daha cazip hale getirmesi diyebiliriz. Bildiğiniz gibi Çin dünyanın en kirli havasının olduğu ülkelerde başı çekiyor. Hükumet hava kirliliğini önlemek için içten yanmalı otomobillere önlem alırken elektrikli araçların da önünü açıyor. Çin’in bir diğer planı da yerel üreticileri elektrikli otomobiller için deneyim sahibi yapmak, böylece global rekabet sağlamak.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir