Elon Musk, Tesla Model Y Aracını Açıkladı


Esasında Tesla Model Y otomobilini ilk kez 2015 yılında Elon Musk’ın attığı bir tweette görmüştük fakat resmi duyuru şimdi gerçekleşti.

Tesla tarafından düzenlenen bir toplantıda konuşan Elon Musk, şirketin üretim süreci, planları ve yeni otomobil hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Şirketin yeni otomobilinin adının Model Y olacağını açıklayan Musk, 2015 yılında attığı twette bu aracı açıklamıştı fakat hemen ardından o gönderiyi silmişti ve bu zamana kadar Model Y hakkında bir detay elimize ulaşmamıştı.
Musk’ın açıklamalarına göre Model Y, crossover segmentinde boy gösterecek. Boyutsal olarak Model X’ten küçük, Model 3’ten ise büyük olacak haliyle. Öte yandan Model Y’de kullanılacak pillerin standart 12 volt’luk bataryalar olmayacağını açıklayan Musk bu konuda daha fazla detay vermedi. Son olarak Elon Musk, Model Y’nin tamamıyla yeni, farklı bir üretim hattında üretileceğinin altını çizdi.

Tesla Model Y

”Hata Yaptık”

Elon Musk ayrıca Model 3 ve Model X hakkında da bilgiler verdi. Özellikle Model X’in üretiminde Model S’in üretim hattını kullandıklarını ve bunun bir hata olduğunu açıkladı. Musk, ayrıca Model X’in başlangıç kongifürasyonu ve kurulumunun oldukça karmaşık olduğunu ve bunun da büyük bir hata ve aptalca olduğunu belirtti.
Tesla’nın uygun fiyatlı Model 3 otomobili ise firmanın mihenk taşı konumunda diyebiliriz ve bu araç onları dev kitlelere ulaştıracak bir konuma sahip. Geçtiğimiz yıl duyurulan araç için ön sipariş verenlere ilk teslimatın gelecek ayın sonunda başlayacağını aktaran Musk, ayrıca Model 3’ün kurulum işlemlerini çok basit ve sade yaptıklarını aktardı. Ders almışlar yani 🙂

Otonom Yazılım, Otonom Kamyonet ve Tır…

Bildiğiniz yada muhtemelen bilmediğiniz gibi Tesla, otonom sürücü ve yazılımı için İsrail menşeli Mobileye adlı firma ile bir süredir ortaklık içindeydi ve bu firmadan destek alıyordu. Fakat geçtiğimiz yıl yaşanan kazada bir Tesla sürücüsünün hayatını kaybetmesi üzerine iki firmada birbirini suçladı ve yılın sonlarında yollar ayrıldı. Tesla’da kendi otonom yazılımı geliştirmeye başlamıştı.
Musk, gerekli yazılım ve diğer ürünlerin geliştirmenin çok zor olduğunu belirtse de işin altından çok iyi kalktıklarını ve hızlı bir şekilde ilerlediklerini aktardı ve gelecek hafta bir yazılım güncellemesi yayınlayacaklarını açıkladı.
Son olarak Musk reyiz, Eylül ayında yapılacak ve otonom tır-kamyonetin tanıtılacağı etkinliğe dairde bir iki şey söyledi. Görünen o ki etkinlikte daha büyük şeyleri de göreceğiz ancak Musk detay vermedi.
Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir