Western Digital, Blue SSD ve Green SSD Ailesini Duyurdu, İşte Fiyat ve Özellikleri


Western Digital yada sizlerin çok daha rahat tanıyacağı WD, birçok kişinin bildiği gibi ağırlıklı olarak HDD piyasasında yer alıyordu. Tabi bunun yanında bir çok alanda da hizmet veren firma ilginçtirki Katı Hal Sürü (SSD) piyasasına uzak durmayı tercih ediyordu. Geçtiğmiz dönemlerde SanDisk’i satın alan firmadan artık bireysel müşterilere de SSD üreteceği gündeme gelmişti ki netiketim bunlar gerçekleşti. WD, Blue ve Green adı altında iki farklı SSD serisi ile karşımıza çıkıyor, esasında tahmin edersiniz bu SSD’ler içerisinde SanDisk teknolojileri yatıyor.

WD Blue SSD Özellikleri

wd-blue-ssd
WD Blue SSD ailesi hem 2.5” hemde M.2 formatında yer alıyor. Sata III performansına sahip olan SSD serisi sırasıyla 250 GB, 500 GB ve 1 TB depolama boyutlarınsa sahipler. Yine sırasıyla 100 TB, 200 TB ve 400 TB yazma dayanıklılığı gösteriyorlar.wd-blue-ssd-specifications
250 GB modelde 540 MB/s okuma 500 MB/s yazma hızları mevcutken 500GB ve 1 TB modellerde ise 545 MB/s okuma 525 MB/s yazma erişilebilir konumda olacak.

  • WD Blue SATA SSD’lerin fiyatları sırasıyla; 80 Dolar, 140 Dolar, ve 300 Dolar.
  • WD Blue M.2 SSD2lerin fiyatları ise; 90 Dolar, 160 Dolar ve 320 Dolar seviyesinde.

WD Green SSD Özellikleri

wd-green-ssd
WD Green SSD ailesi ise giriş seviyesi temel düzeyde performans vaadinde bulunuyor. Bu seri de yine 2.5” Sata ve M.2 formatlarında bulunuyor. 120 GB ve 240 GB depolama seçeneklerine sahip olan Green SSD’ler, 40 ve 80 TB yazma dayanıklılığını bizlere sunuyor.
wd-green-ssd-specifications
120 GB depolama sunan model 540 MB/s okuma 405 MB/s yazma hızlarına ulaşabilirken 240 GB model 545 MB/s okuma 435 MB/s yazma hızlarına erişebiliyor. Blue SSD ailesine göre daha mütavazi özelliklere sahip olan Green serisinin ilerleyen dönemlerde piyasaya gireceği biliniyor ancak fiyat konusu açıklanmış değil.
Kaynak; Western Digital


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir