FBI ve CIA Onayladı; Rusya, ABD Başkanlık Seçimlerinde Siber Saldırı Yaptı


FBI Direktörü James B Comey ve Ulusal İstihbarat Müdürü James R Clapper, Rus devlet sponsorluğundaki hackerların, Başkanlık seçimlerinde Donald Trump lehine olaya el attığı konusunda CIA (Merkezî İstihbarat Teşkilatı) ve DNI (Ulusal İsthbarat Kurumu)  ile hemfikir olduklarını açıkladı.
Açıklananlara göre Rus hacker grubu Fancy Bears‘ın yalnızca  Hillary Clinton‘ı hedef aldığı belirtiliyor. Grubun, Clinton’a ait e-postaları çalarak Wikileaks’a servis ettiği de iddia ediliyor. Öte yandan FBI, CIA yada DNI konuyla alakalı resmi bir belgeyi de ortaya koyabilmiş değil ancak çalışmaların devam ettiğini de söylemekte yarar var.
Ayrıca yakında makamını Trump’a devredecek olan Barack Obama ise geçenlerde yaptığı açıklamada bunun Rusya’nın en üst makamında gerçekleştirildiğini söylemiş ve gerekli cevabın ABD’nin istediği bir zamanda, istediği bir yerde kamuoyu önünde yada gizli olarak cevap vereceğini söyleyerek açıkça tehdit savurmuştu.
Açıkçası eğer iddialar doğruysa siber saldırıların artık ne derece önem arz ettiğini bir kez daha görmüş olacağız. Ülkelerin siber güvenlik alanında çok büyük açıkları olduğu ortada. Siber saldırılar ile seçimlere el atılabilmesi ürkütücü.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir