BTK'dan Yeni Uygulama; SMS'lerin Sonlarına Kodlar Eklenecek


Kısa bir süre önce Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yeni bir uygulama başlatıldı.  Yeni uygulama kapsamında kurum veya kuruluşlardan gelen SMS mesajlarının sonlarında kodlar yer alacak. B001, B002 ve B003 diye devam eden bu kodların spam konusunu engellemesi planlanıyor.
Şirketler artık gönderdikleri her mesajın sonuna sahip oldukları bu kodları eklemesi zorunlu hale getirildi. BTK başlattığı bu uygulamaya “Numara Taşınabilirliği Yönlendirme Kodları” adını vermiş durumda. Şimdilik açılan kodalar B001 ila B999 arasında yer alıyor ve henüz her kod alınmış değil.
BTK tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

Taşınmış bir numara için alıcı şebeke bilgisini gösteren ve Kurum tarafından işletmecilere tahsis edilen yönlendirme kodudur. Söz konusu kodlar, halihazırda, bir işletmeciye numara taşınabilirliği kapsamında bir numara kaynağı tahsis edildiğinde tahsis edilmektedir. Kodun tahsisi için ilave bir işleme ihtiyaç yoktur.

Hali hazırda hangi kodu hangi şirketin aldığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir