Bluetooth şemsiye, Davek Alert Umbrella


Şemsiyeyi kaybetmek hayatımızın bir parçasıdır. Yoğun işler, acelecilik derken bir şekilde o şemsiyeyi unutmayı başarıyoruz. New York tabanlı KickStarter projesi olan Davek Alert Umbrella bu soruna bir çözüm üretmiş: Bluetooth Şemsiye
Nesnelerin interneti akımı teknolojiyi hayatımızın her anına sokmaya kararlı. Bu durum şemsiyeye kadar indiyse durumun ciddiyetini kavramak güç değil. Teknolojinin hayatımıza bu kadar girmesi iyi mi kötü mü tartışmasına hiç girmeden şu şemsiyeden biraz bahsedelim. Aslında mantık basit.  Android ve iOS cihazlarla uyumlu olan şemsiye, siz ondan 30 adım uzaklaşınca telefonunuza uygulama yardımıyla şemsiyenizi unuttuğunuza dair bildirim gönderiyor. “30 adım” mesafesini örnek olsun diye verdim. Bu mesafeyi kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Şemsiyenin tek marifeti bu değil. 2005 yılında Dave Kahng tarafından kurulan Davek firması sektöre alternatif ucuz ve kaliteli şemsiyeler üretmeyi ilke edinmiş (Dave Kahng’ın başına ne geldi de böyle bir işe kalkıştı bilmiyoruz) Şemsiye size onu geride bıraktığınızı bildirmekten öte evden çıkmadan önce havanın yağışlı olup olmadığını da bildiriyor. Eğer gün içinde yağmur yağması bekleniyorsa şemsiye telefonunuza “beni unutma yoksa ıslanırsın” tarzı bir bildirim gönderiyor. Ayrıca firma şemsiyenin oldukça dayanıklı olduğunu ve kesinlikle İstanbul’da yağmur yağınca anında beliren 5 liralık şemsiyecilerin şemsiyelerine benzemediğini garanti ediyor.
UmbrellaMessage-640x360
Gelelim fiyata. Ne kadar güzel olursa olsun sırf şemsiyemi unuttuğumu bana bildirecek diye bir şemsiyeye 100 dolar vermek benim aklıma pek yatmadı. Evet 100 dolar. Yani zaten bir şemsiyeye 100 dolar verseniz herhalde onu asla unutmazsınız değil mi ? 🙂 Firma bu konu üzerinde çalıştığını ve fiyatı daha aşağılara çekme konusunda kararlı olduklarını belirtiyor. Ellerini çabuk tutarlar ve fiyatı makul seviyelere çekmeyi başarabilirlerse birçok insanın ilgisini çekebilir. Tabii ki bu fiyattan da alacak olan insanlar vardır. Fonlanma aşaması tamamlanan şemsiyenin 12 Nisan’da satışa sunulması bekleniyor.
Daha fazla detay için şuraya gidebilir ve aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir