Foxconn Yöneticisi Çaldığı 5,700 iPhone'dan 1.5 Milyon Dolar Kazandı


Apple’ın en büyük tedarikçisi konumunda olan Foxconn’da bir garip olay yaşandı. Foxconn‘un Çin’de ki Shenzhen şehrinde bulunan fabrikada yolsuzluk olduğu ortaya çıktı. Denetimler sonucu üretim bandından 5,700 iPhone’un kayıp olduğu ortaya çıktı ve durumla ilgili soruşturma açıldı.
Soruşturma sonucu ipin ucu fabrikanın yönetisi konumunda olan Tsai soyadlı yönetici tutuklandı. Tayvanlı test departmanı müdürü olan Tsai’nin 2013-2014 yılları arasında 5,700 iPhone’u fabrika dışına kaçırdığı ve bunları sattığı ortaya çıktı. iPhone 5 ve iPhone 5S modellerinden toplamda 1.56 Milyon dolar kazanan Tsai hakkında 10 yıl hapis cezası talep ediliyor.
1280x720-0_k

Güvenliği oldukça üst seviyede olan fabrikadan bu denli fazla cihazı nasıl dışarı çıkardığı konusundaki en büyük fikir ise cihazların aslında test ürünü oldukları. Test cihazları işlemleri bittikten sonra imhaya gönderiliyorlar ve Thai’de bu imhaya giden cihazları kaçırarak sattığı düşünülüyor.
Kaynak; Asiaone


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.