Türkiye Hava Kirliliği Haritası Açıklandı; En Temiz Şehir Rize!


Memleketim ♥

Küresel ısınma, hava kirliliği ve savaş derken dünya iyice pis bir yer haline dönmeye devam ediyor. Küresel ısınma konusunda alınan önlemler artık yavaştan etkisini göstermeye başladı diyebiliriz ancak hava kirliliği konusunda halen daha işler iyi değil.
Türkiye merkezli Türk Toraks Derneği, hazırlamış olduğu bir etkinlik kapsamında Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş standartlar (PM10) düzeyinde Türkiye genelinde hava kirliliği haritası oluşturdu. Partiküler madde (PM); organik ve inorganik maddelerin kompleks karışımını temsil eden, havada katı, sıvı yada her iki halde de askıda kalabilen partikül karışımlarından oluşan bir hava kirleticisi olarak tanımlanmaktadır. Bu parçacıkların yarı çapı 10 mikrometreden daha küçüktür. Bu moleküller akciğerlere ve üst hava yollarına zarar vermektedir.
İstanbul, İzmir ve Ankara ülkemizin en kirli şehirleri değil hatta açıkçası nasıl olmadıklarını pek anlamış değilim. Ancak bu büyükşehirlerimizin en kirli ilçeleri ise şöyle:

İstanbul; Göztepe, Esenyurt ve Aksaray

Ankara; Sıhhiye ve Kayaş

İzmir; Bornova ve Bayraklı

Türkiye’de ki görece tek temiz şehir ise Rize. Benim de memleketim aynı zamanda yaşadığım yer olan Rize’nin burada en temiz şehir çıkması açıkçası şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan ise 81 ilimizden sadece Rize’nin ”havası temiz şehir” sınıfına giriyor oluşu.

Türk Toraks Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, “Dünya Sağlık Örgütü’nün görünmez katil olarak tanımladığı ve dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan bu sorunun ülkemizde de tanınmasını, duyulmasını ve bu sayede her an soluduğumuz zehirli havanın artık son bulmasını istiyoruz” açıklamasında bulunurken aynı zamanda etkinlikte İstanbul Esenyurt’ta yaşan bir kişi 240 gram, Ankara Sıhhiye’de yaşayan ise 255 gram zehirli toz solumuş olduğu aktarıldı.

Türkiye’de 2.876 erken ölümün, 4.311 hastaneye yatışın ve yılda 3 milyar euroyu aşan bir sağlık harcamasının nedeni olarak gösterilen bu hava kirliliğinin Türkiye’de trafik canavarlarına oranla 8 kat daha fazla ölüme sebep olduğu aktarılıyor.
Bu arada şunu belirtemliyim ki, TC HKDKYY standartlarına göre 48’in üzerindeki PM10 değerini kirli olarak kabul ediyor. Bu sayı Dünya Sağlık Örgütün’de 20. Dünysa Sağlık Örgütüne göre Türkiye’nin 80 ilinde hava ciddi derecede kirli. Bizim standartlarımıza göre ise ülkemizin 53 ilinde hava kirli.

Türkiye aynı zamanda partiküllü havar kirliliği konusunda OECD ülkeleri arasında en kirli havaya sahip. Bununla birlikte neredeyse diğer tüm OECD ülkeleri son 25 yılda hava kirliliğini azaltırken Türkiye’nin ki ise artış göstermiş durumda.
Son olarak, Türk Toraks Derneği, tarafından hazırlanmış olan ve son 24 saatin güncel hava kirliliği verilerini gösteren Nefesiniz Cebinizde uygulamasını da telefonunuza indirmenizi tavsiye ederiz. Uygulama şuan sadece Android markette bulunuyor. İndirmek için TIKLAYINIZ.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir