AMD Zen İşlemci ve AM4 Soket Yapısı Görüntülendi, PGA Tasarımı ve 1331 Pin Onaylandı!


AMD bu yıl gerçekten de kendisi adında dev bir adım attı. Bu dev adımı hem ekran kartı hemde işlemci kanadında atan firma bu yıl ”AM4” soket yapısına geçiş yapıyor. Yani artık anakartlar AM4 soketleri kullanacak ve dolayısıyla FM2+/AM3+ gibi soketler kullanılmayacak yeni işlemciler ile birlikte.  Ek olarak AM4 soketler Bristol Ridge APU,  Zen ”Summit Ridge” ve Zen APU ”Raven Ridge” işlemcilerin ortak soketi olacak. Anlaşılır ifade ile aynı anakarta hem işlemci hemde APU takabileceğiz.


AMD, yeni soket yapısı AM4 ile birlikte PGA – Pin Grid Array, Pin Izgara Dizisi – paket yapısına geçiş yapıyor. Görünen o ki 1331 pin ile gelecek olan AM4 soketi, ZIF – Zero Insertion Force, Sıfır Yerleştirme Gücü – ile geliyor yani işlemciyi anakart üzerindeki sokete yerleştirmek için neredeyse hiç güç harcamayacaksınız, çok kolay yani.

amd-bristol-ridge-apu_am4-platform
AM4 soketler dediğimiz gibi 1331 pin ile gelecek, önceki nesil AM3+ soketlerde 942 adet vardı ve bu pin tarafında %40’lık bir artış anlamına geliyor. Ayrıca AM4 soketlerindeki pin sayısı Intel LGA 1151’den biraz daha fazla. AM4 soketi yada çipsetli anakartları beraberinde çift kanal DDR4 3200 MHz bellek, PCIe Gen 3, USB 3.1 Gen2 10Gbps, NVMe ve SATA Express gibi özellikler ile gelecek.

Hatta hali hazırda AM4 soket yapısına sahip anakartların sevkiyarları başlamış durumda çünkü Bristol Ridge APU’lar çok yakında piyasada olacak.  Ek olarak şimdiden Noctua, AM4 uyumlu işlemci soğutucularını hazır etmiş durumda.


Kaynak; Wccftech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir