Google Assistant, Android TV'lere geliyor!


CES 2017 hakkındaki diğer tüm yazılarımızı buradan takip edebilirsiniz.
Google’ın Siri ve Alexa’ya karşı geliştirdiği ve geliştirmeye devam ettiği Google Assistant‘ı TV ekranlarına getiriyor. Firma, Google Assistant’ın Android TV çalıştıran televizyonlara ve set üstü medya oynatıcılara (Nvidia Shield gibi) “ilerleyen aylarda” geleceğini açıkladı.
cihazların Asistan özelliğini alması için minimum Android 6.0 Marshmallow çalıştırıyor olması gerekir. Google, Google Assistant’ı alacak bazı modelleri hali hazırda belirlemiş durumda.

  • AirTV Player
  • Android 6.0 veya Android 7.0 çalıştıran ABD’deki tüm Android TV’ler
  • Nvidia Shield
  • Xiaomi Mi Box

Google’a göre Nvidia Shield, “eller serbest Asistan deneyimi” sunmak için bu cihazların ilki olacak, yani özelliği etkinleştirmek için “Okey Google” demek yetecek. Google Assistant bazı durumlarda değişiklik gösterebilir yani sadece ses komutu yetmeyebilir. Bunun için kumanda yine işevsel olacak.
Apple’ın Siri’sini ve Amazon’un Alexa’sını kendi kutuları olan Apple TV ve Fire TV’de görüyoruz. Yine Google Home ve Chromecast’e sahipseniz Google Assistant’ı kullanabiliyorsunuz ancak Assistant’ı doğrudan Android TV’ye entegre etmek, hizmete ulaşmak için ekstra bir donanım harcaması yapmanın önüne geçiyor.
Kaynak: Google
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir