Google, Rekor Gelir Sağladı Ancak Avrupa'dan Aldığı Ceza Karı Düşürdü


Sevindirmeyen rekor

Google’ın çatı şirketi Alphabet, 2017 yılının 2. çeyreğine ait finansal sonuçlarını paylaştı. Google (yani Alphabet) bu üç aylık (Nisan-Mayıs-Haziran) dönemde, kasasına rekor düzeyde gelir sokarken, karlılık tarafından düşüş yaşadı. Düşüşün nedeni ise Avrupa’ya ödenen ceza.
Alphabet, ikinci çeyrekte kasasına toplamda 26 Milyar dolar gelir sokmayı başardı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde bu rakam 21.5 Milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Yani yıllık bazda gelir düzeyinde %21’lik bir artış söz konusu.

Alphabet’in bu çeyrekte sağladığı gelirin çok büyük kısmı ise Google tarafından geldi. Google, bu dönemde 25.7 Milyar dolar gelir sağladı. Alphabet’e bağlı diğer parçalar, Nets, Fiber, Capital, Maps gibi hizmetler ise 248 Milyon dolar gelir, 772 Milyon dolar zarar etti. Zarar, önceki yıla göre daha az.
Alphabet, net gelirini ise Avrupa Komisyonu tarafından firmaya kesilen 2.7 Milyar dolarlık ceza nedeniyle 3.5 Milyar dolar olarak gösterdi. Eğer ceza olmasaydı firma 6.2 Milyar dolar kar sağlayacaktı ve rekor olacaktı…olmadı. Avrupa Komisyonu tarafından kesilen cezanın nedeni ise Google’ın antitröst ihlalleri yapmasıydı.
Kaynak; Alphabet


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.