Elon Musk ve Mark Zuckerberg'in Yapay Zeka Tartışması; ''Bilgin Yetersiz''


Musk VS Zuckerberg

Yapay zeka son bir kaç yılın en önemli ilerlemelerinden biri konumunda. Teknoloji dünyası ise yapay zeka (AI) konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları yapay zekanın insanlık için büyük bir tehlike olduğunu belirtirken bir kısım ise bundan son derece umutlu.
Son olarak konu üzerinde Elon Musk ve Mark Zuckerberg’in tartışması yaşandı. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Tesla CEO’su Elon Musk, yaptığı bir konuşmada yapay zekayı insanlık için temel bir tehdit olarak gördüğünü ve eyaletlerin gerekli yasal düzenlemeleri yapmaları gerektiğini vurgulayarak söylemişti.
Ancak bu ifadeler Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg’i oldukça kızdırmış gibi görünüyor. Zuckerberg, Facebook üzerinden bir canlı yayınında kendisine konuyla alakalı yöneltilen bir soruda Musk’ın o konuşmasını izlediğini belirtti ve gelecek teknolojiler hakkında korku tacirliği yapanlardan bıktığını belirtti.

Zuckerberg canlı yayına şu sözleriyle devam etti; “Bu konuyla ilgili görüşlerim gayet net. İyimserim. Ve kıyamet senaryosu uyduranları anlamıyorum. Gerçekten olumsuz ve bazı yönlerden oldukça sorumsuz buluyorum.” 
Zuckerber, konuşmasının devamında ise yapay zeka ile otomobil kazalarının engellenebileceği ve gelecekte hayat kurtarabileceğini aktardı.
Son olarak Elon Musk ise Zuckerberg’in bu açıklamalarına doğrudan bir cevap yazdı; “Mark ile bu konu hakkında daha önce konuşmuştum. Bu konuya olan hakimiyeti oldukça kısıtlı”


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir