Google Timelapse ile 32 Yılda Dünyanın Değişimi!


Dünya her geçen gün insanların minik dokunuşlarıyla değişmeye devam ediyor. Bu dokunuşlara tek tek baktığımızda aslında çok şeyi değiştirmediğimizi görürüz ancak bunları 32 yıl boyunca arka arkaya dizdiğimizde ise aslında çok şeyi farklılaştırdığımıza şahit oluruz. Google da bu dokunuşlarımızı bizlere Timelapse videoları ile gösterdi.
Google Earth Outreach ekibi tarafından hazırlanan Dünyanın Timelapse içeriği 1984 yılından 2016’ya kadarlık süreyi bizlere gösteriyor. Oluşturulan videolar için tam 5 Milyon uydu görüntüsünün kullanıldığı belirtilirken şehirlerin nasıl büyüdüğü, denizlerin nasıl çekildiği gözler önüne seriliyor. Aral Denizi’de korkun bir örnek oluyor. Sizler için seçtiğim üç videoya geçmeden evvel Google’ın YouTube’a  93 kısa timelapse video yüklediğini ayrıca şurada da istediğiniz yeri görüntüleyebileceğiniz bir sitenin açıldığını da belirteyim.
Aral Denizi’nin giderek yok olması;

Kuveyt’te ki El Kiran İnci Şehri’nin inanılmaz inşası;

Çölün ortasında denize kıyısı olan Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Dubai. Palmiye adaları harika değil mi?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir