Google ve Microsoft, Qualcomm'un Olası Satın Alımından Endişeli


Dijitaller’de endişeli

Teknoloji gündeminin son yıllardaki en önemli gündem maddelerinden birisi olan Broadcom‘un Qualcomm‘u satın almaya çalışması bazı diğer teknoloji devlerini ciddi şekilde endişlendiriyor. Hatırlarsanız neredeyse bir ay önce Broadcom’un 130 milyar dolarlık teklifini reddettiğini açıklayan Qualcomm, teklifin yetersiz olduğunu belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Qualcomm, Broadcom’un 130 Milyar Dolarlık Teklifi Reddetti!

Ancak Broadcom hala pes etmiş değil. Neredeyse tüm enerjisini Qualcomm’u satın almak için harcıyor diyebiliriz. Fakat olası satın alım senaryosundan Google ve Microsoft’un oldukça endişeli olduğu görülüyor. Yapılan açıklamalar bu yönde. Bunun nedeni ise Qualcomm’un hem Google’a hem de Microsoft’a yonga ve teknoloji servisi sağlaması şeklinde özetlenebilir. Qualcomm, yongalarında yenilik yapmaya çalışan ve Ar-Ge sürecini önemseyen bir firma imahı sergiliyor.
Ancak diğer teknoloji devleri Qualcomm’un bu imajının Broadcom’a satılmasından sonra değişeceğini düşünüyor. Zira Broadcom önceki yongasetleri ve teknolojileri bakımından olsun yenilikten çok maliyeti önemseyen bir firma. Yani maliyetleri düşürmeye ve maliyet/performans dengesini yakalamaya çalışan bir imaj sergiliyor. Bu durum elbette Qualcomm’un satın alım sonrasında yenilik yapmaktan kaçınma stratejisine girebileceğini akıllara getiriyor. Eğer bu öngörüler gerçekleşirse Qualcomm’un yaptığı yongalar Apple’ın yongaları ile rekabete girmekten uzaklaşacak. Dolayısıyla bu açıkçası Android camiasındaki tüm oyuncuları ilgilendiren bir durum.
#Kaynak; CNBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir