Google VR180; Yeni 180 Derece Video Formatı


360VR sevmeyenlere yarısını verelim

YouTube ile Google’ın Daydream VR bölümü arası meydana gelen işbirliği sonucu yeni video formatı VR180 ortaya çıkarıldı. Sanal gerçeklik içeriklerinin daha kolay yaratılabilmesi için geliştirilen VR180, adından da anlaşılabileceği gibi 180 derecelik VR içeriklerin oluşturulmasına yarıyor.
Bildiğiniz gibi bir süredir YouTube’da 360 derece VR videoları görmekteyiz. Her ne kadar izlemesi keyiflide olsa kaçımız arkasındaki olayları izlemek istedi? Google’da bunun farkında olmalı ki kullanıcıların önündeki olaylara odaklanmasını sağlayacak VR180’i geliştirdi. VR180, standart düz ekranlarda normal bir video gibi görünürken Cardboard, Daydream, ve PSVR gözlüklerinde ise bu içerikleri 3D sanal gerçeklikte izleyebileceksiniz.
Şimdilik VR180 formatında videolar çekebilen bir kamera bulunmuyor ancak Google, bu kış Lenovo, YI ve LG gibi üreticilerin piyasaya süreceği kameralar ile bunun mümkün olacağını ve videoların çekilmesinin ise bir bas-çek kamerası kadar kolay olacağını belirtiyor. Son olarak VR180 formatının canlı yayınları ve yüksek çözünürlüklü videoları desteklediğini de belirtelim.
Aşağıdan, Google’ın VR180 için oluşturduğu oynatma listesine göz atabilirsiniz.

Kaynak; Google


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir