Google'dan sanal operatör : Project Fi


Google uzun zamandır üzerinde çalıştığı sanal mobil operatör projesini deneme aşamasına kadar getirdi. Google’ın Project Fi adını verdiği bu servis kısaca size kesintisiz bir bağlantı ve veri akışı sunmayı hedefliyor. Gelin nasıl çalıştığına biraz bakalım.
Project Fi’ın ilk amacı kullanıcılara kesintisiz ve yüksek kalitede en hızlı bağlantıyı sunmak. Bu ise şöyle oluyor : Diyelim ki hareket halindesiniz, bağlantı kaliteniz ve kapsama alanınız hareket halinde olmanızdan dolayı sürekli değişiyor işte Project Fi bu noktada devreye giriyor ve bulunduğunuz yerde hangi bağlantının daha kaliteli olduğunu analiz edip sizi otomatik olarak ona bağlıyor. Google bunun için T-Mobile ve Sprint gibi operatörlerin 4G LTE bağlantısını kullanmak üzere anlaşmış durumda. Daha detaylı açıklayacak olursak mesela A konumundayken Sprint’in sunduğu bağlantı daha kaliteliyse bu bağlantıyı kullanıyorsunuz, B konumuna geldiğinizde ise T-Mobile’ın kapsama alanı daha kuvvetli olduğu için otomatik olarak T-Mobile’ın 4G hizmetini kullanıyorsunuz. Eğer bulunduğunuz yerde ücretsiz Wi-Fi hizmeti bulunuyorsa sistem her şeyden önce sizi Wi-Fi bağlantısına yönlendiriyor. Böylelikle nerede olursanız olun bağlantınız en yüksek kalitede oluyor.
project fi 2
Project Fi ile internet bağlantınız kesintisiz olduğu gibi insanlarla iletişiminizde kesintisiz oluyor. Aynı mantık burada da işliyor Wi-Fi üzerinde yapmış olduğunuz bir telefon görüşmesi Wi-Fi kapsama alnından çıksanız bile otomatik olarak en kaliteli bağlantıya bağlandığınız için görüşmeleriniz kesintiye uğramadan devam ediyor.
Bir diğer konu ise fiyat politikası. Aslına bakarsanız Google biraz cömert davranmış ve diğer mobil operatörlere göre daha uygun bir fiyat politikası belirlemiş. Servis size aylık 20 dolara temel hizmetleri (konuşma, mesajlaşma, Wi-Fi ve 120den fazla ülkede uluslararası kapsama alanı) sunuyor. Bu temel hizmetlerin üzerine eklediğiniz her 10 dolar ise size ekstra 1 GB veri paketi sunuyor. Fiyatlandırmanın bir diğer güzelliği ise o ay içerisinde kullanmadığınız verilerin bir sonraki aya fiyatta indirim olarak yansıması. Mesela 30 dolara 3 GB veri paketi aldınız diyelim ama bunun sadece 1.4 GB’lık kısmını kullandınız bir sonraki ay paketi tam bitirmediğiniz için 16 dolar geri alıyorsunuz.

ABD ve Kanada’da faaliyet gösteren Project Fi şuan davetiye usulüyle ve sadece Nexus 6’da çalışıyor. Google’ın bu hizmeti diğer cihazlara sunup sunmayacağı ise bilinmiyor. İlerleyen zamanlarda servisin gelişerek daha çok kişiye ulaşması bekleniyor.
Kaynak : GoogleBlog


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir