Gözlüksüz 3D Sinema Keyfi Başlıyor!


3D teknolojisi bildiğiniz gibi uzunca bir süredir bizlerle. Sinema, TV ve telefonlarda çeşitli şekillerde karşımıza çıkan 3D teknoloji, maalesef beklenildiği ilgiyi bir türlü yakalayamadı. Özellikle sinema tarafında insanların 3D filmi izleyebilmek için taktıkları gözlükler zamanla baş ağrısı, göz yorulması hatta mide bulantısına sebep olmakta. Fakat yeni geliştirilen teknoloji bu sorunları çözüyor.
MIT‘nin Bilgisayar Bilimi ve Arttırılmış Gerçeklik Laboratuvarı’nda (CSAIL) geliştirilen yeni teknoloji sayesinde artık gözlük takma derdi kökünden kaldırılıyor. “3D Cinema” olarak adlandırılan teknoloji, basitçe perde önüne eklenecek dev çift katmanlı bir lens sayesinde işliyor. Birden fazla görüntünün tek katmanda birleştirildiği teknoloji sayesinde sinema salonunun neresinde oturursanız oturun 3D hissinden uzaklaşmıyorsunuz. Zira gözlüklü 3D’de perdeye belli bir açıyla bakmak gerekiyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.