Transistör Boyutları 5 Yıl Sonra Küçültülemeyecek!


Günümüz elektrik dünyasında transistörler neredeyse her cihazda bulunuyor. Özellikle yonga tarafında transistörlerin evrimi her yıl devam etti ve günümüzde neredeyse tepeye ulaşıldı. Üreticiler nanamotreleri düşürüp daha güçlü işlemciler yaparken yonga içerisine daha fazla transistör sığdırmaya çalışıyor. Transistörlerin gelişimi ve giderek küçülmeleri bizlere her geçen yıl daha performanslı işlemciler verdi diyebiliriz. Tabi bu küçülmede artık sona geliniyor.
Aralarında Intel ve IBM gibi dev şirketlerin yer aldığı Semiconductor Industry Association (Yarıiletken Endüstri Birliği) tarafından yayımlanan yol haritasına göre 2021 yılından sonra transistör boyutlarında daha fazla küçülmeye gidilemeyecek zira bu artık maddenin fiziksel yapısına dayandı. Ek olarak maliyetlerin de artması üreticilerin bu alanda işleri zorlamaya devam etmesini de engelliyor. Tabi bu durum Moore Yasasınında sonunu getirecek. Zaten sallantıdan olan Moore Yasasına göre her yıl transistör sayısı iki katına çıkacak ve maliyetler aynı kalacak temeli üzerinde duruyordu ki nitekim bugüne kadar bu yasa, görüş kabul gördü.

Tabi bu her şeyin sonu demek değil. Zira daha şimdiden bazı çözümler ortaya konmaya  başladı bile. Hali hazırda NAND bellek modüllerinde kullanılan çok katmanlı sistem sayesinde üç boyutlu çip teknolojilerinin gelecekte işlemcilerde ve yongalarda kullanılması muhtemel. Bununla birlikte hali hazırda 14nm üretim gerçekleştiren Samsung, TSMC ve GlobalFoundries, gelecek yıl 10nm sürecine inmeyi planlıyor. 7nm litografisine geçiş ise 2018 yılını bulacak. Sonrasında ise 5nm seviyesini görebiliriz, ondan sonrası ise farklı yollara başvurmak gerekecek.
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir