Güle Güle Google, Merhaba Alphabet


Kısa süre önce Google cephesinde önemli değişiklikler oldu. Bundan böyle Google, Alphabet (Alfabe) şirketinin içerisinde görev yapacak ve Google’a ait şirketler, alt dallar da bu şirket altında görev sürdürecek. Kısaca Google ve Google’a bağlı olan şirketler Alphabet’in altında toplanacak, holding gibi düşünebiliriz.

Nedir Bu Alphabet?

Google’ın kurucusu ve CEO’su Larry Page ise yeni kurulan şirketin CEO’su konumuna geçiş yapıyor ve yanına yeni şirketin başkanı olarak Sergey Brin‘i alıyor. Larry Page tüm bunları yeni şirket Alphabet’in internet sitesi olan abc,xyz (Ne biçim adres) üzerinden kaleme alarak yazdı. Alphabet ile birlikte tüm şirketler kendi yönetim kuruluna sahip olacak ve bu çatı altında barınacak. Yani bir isim değişikliği yok sadece Google en büyüktü artık ondan da büyüğü geldi. Larry Page bu olayın çok daha iyi olduğunu ve artık şirketlerin yönetiminin daha da şeffaflaştığını belirtiyor.

Google-Alphabet (1)
Alphablet internet sitesi abc.xyz

Google’a Ne Olacak?

Dediğimiz gibi Google aynı şekilde yoluna devam edecek. Sadece Google bünyesinde bulunan yüksek teknoloji, bilim araştırmaları, uçak ve araba gibi alanlar ayrılacaklar ve kendi alanlarında Alphabet bünyesinde göreve devam edecekler. Bunun yanı sıra Google’ın yeni CEO’su da Sundar Pichai oldu ki uzun zamandır bekleniyordu. Ek olarak Google hisselerine sahip olanlarda Alphablet hisselerine sahip olacak.
Bence çok iyi oldu çünkü Google hedefinden sapmaya başlamıştı. Farklı alanlarda çok fazla yer alıyordu ve bu alanların yönetimi bir kişi için çok zordu. Alphabet ile tüm Google şirketleri kendi yöneticilerine ayrılacak ve yönetimi daha kolay olacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir