Hepsiburada Satılıyor; Dev Bir Satış Gerçekleşebilir!


e-ticaret

Türkiye’nin en önemli ve en büyük e-ticaret platformu olan Hepsiburada, satılıyor. Satılmanın nedeni olarak aklınıza kötü gidişat gelmesin zira kötüye gidiş değil, iyiye gidiş var ve daha da büyümek adına satışın planlandığı aktarılıyor.
Kısa bir süre önce ise Hepsiburada ve Doğan Online‘ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Hanzade Doğan Boyner‘den çok önemli açıklamalar geldi. Açıklama ile Hepsiburada’nın satışı da resmen doğrulanmış oldu. Hanzade Doğan, satış işlemleri için potansiyel alıcılar ile görüşmelerin sürdüğünü ve Hepsiburada’nın satış danışmanlığını ise Goldman Sachs‘ın yürüttüğünü bildirdi.
Hepsiburada, son yıllarda çok hızlı bir büyüme içerisinde. Satışlarını %94 oranında arttıran firma, bu yıl için %40’lık bir artışı da bekliyor. 12 milyondan fazla ürünün barındığı platform aylık 70 milyon ziyaretçiye kapılarını açıyor. Bunların %85’i mobilden yada doğrudan platforma giriş yapıyor. Aynı zamanda, yeni taksit seçeneği, dağıtım anlaşmaları ve kredi anlaşmaları ile tüketicilere de büyük kolaylık sağlamakta. Ayrıca PazerYeri platformunu kurarak, KOBİ’lerden esnaflara ticaret yapan herkese e-ticaret pazarına girme fırsatı sunmuştur. Yani Hepsiburada’nın verileri çok güçlü.

Ve şimdi bu dev platformun satışı gerçekleşiyor. Şimdilik alıcıların kim olduğu bilinmiyor ancak Hepsiburada’nın %25 ortağı olan Abraaj grubu bu ortaklığı 250 milyon dolara sağlamıştı. Basit bir matematikle satışın milyar dolar düzeyini geçeceğini söyleyebiliriz.

Söylenti ve Düşüncem

Sizlere bir süre önce Amazon’un Türkiye pazarına resmen gireceğini ve bunun için şirketini de kurduğunun haberini yapmıştık. Amazon tarafından gelen söylentiler bir satın alıma işaret ediyordu. Satın alım için en uygun firma ise şüphesiz Hepsiburada.
Hatta, Hepsiburada, kuruluşundan bu yana ”Türk Amazonu” olarak da adlandırılıyordu.
Dolayısıyla, Hepsiburada’nın Amazon’a satılacağını düşünüyorum. Ama belirteyim bu sadece benim düşüncem. Bir de dünyaca ünlü yatırım danışmanlığı ve finans şirketi Goldman Sachs’ın Türkiye’de ki bu olayla ilgilenmesi de ülkemizden istendiğinde çok değerli markaların çıkabileceğini doğrular nitelikte.
#Kaynak; Bloomberg
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir