Intel, Microsoft ve Qualcomm'un Yakınlaşmasından Memnun Değil


Geçtiğimiz haftalarda Qualcomm ve Microsoft önemli bir işbirliğine giderek ARM tabanlı Windows 10’lu dizüstü bilgisayarlar geliştirmişlerdi.

Görünen o ki Qualcomm ve Microsoft‘un işbirliğinden pekte hoşnut olmayan birileri var. Tabi bu isim Microsoft’un en büyük iş ortağı Intel. Geçtiğimiz Aralık ayında duyurulan ortaklık Computex fuarında daha da pekiştirilmiş ve ARM tabanlı dizüstü bilgisayarları kimlerin üreteceği de açıklanmıştı.
ARM tabanlı dizüstüler X86 mimarisini temel alacaklar ve bu noktada Intel açık bir şekilde duyduğu rahatsızlığı paylaşmaktan çekinmiyor. Firma yayınladığı bir yazı ile üstü kapalı şekilde Qualcomm ve Microsoft’a adeta aba altından sopa gösterdi.
Yazıda aynen şu cümle geçiyor; ”Bazı şirketlerin Intel’in tescilli x86 ISA’sını (Komut Seti Mimarisi) Intel’in izni olmaksızın taklit etmeye çalıştıkları rapor edilmiştir”
Yazıda ayrıca patent ihlallerinden hiç hoşnut olmadıklarını, diğer şirketlerin Intel’in fikri mülkiyet haklarına saygı göstermesi gerektiği belirtiliyor. Ek olarak Intel, sahip olduğu 1600’den fazla patent ile ihlal edilen teknolojiyi koruyabileceklerini de yine üstü kapalı bir şekilde belirtiyor.

Qualcomm’dan Yanıt

Qualcomm sözcüsü, Intel’in 8 Haziran’da yayınladığı bu blog yazısına minik bir yanıt vermiş durumda.
”ASUS, HP ve Lenovo ile yaptığımız son duyuruya göre, rakiplerimizden birinin 8 Haziran’da yayınladığı çok ilginç bir blog bulduk. Bu yılın ilerleyen aylarında Qualcomm Snapdragon 835 Mobil PC Platformu tarafından desteklenen Windows 10 PC’lerinpiyasaya sürülmesini bekliyoruz. Microsoft’la birlikte Computex 2017’de sergilendiği gibi, Snapdragon 835 Mobil PC Platformu, 1 Gigabit’e kadar LTE bağlantısı, şık, ince ve fansız tasarım ve tam gün pil ömrü sunacak. Bu, kişisel bilgisayarların geleceğini değiştirecektir.”
Bu yılın sonbahar döneminde -okula dönüş dönemi- ARM tabanlı Windows 10’lu dizüstü bilgisayarlar piyasaya çıkacak ve ilk üreticileri Asus, HP ve Lenovo olacak. Bu ürünler içerisinde Snapdragon 835 yongası yer alacak.
Bakalım Intel, Microsoft ve Qualcomm’a karşı bir savaş mı açacak yoksa daha ılımlı bir tavır mı sergileyecek, göreceğiz.
Kaynak; Forbes


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.