Jüpiter, Güneş Sisteminin En Yaşlı Gezegeni


Jüpiter, mitolojide tanrıların en büyüğü Zeus ile denktir.

Mitolojiden aldığı ismi sonuna kadar hak eden Jüpiter, Güneş sistemimizin sadece en büyük gezegeni değil, aynı zamanda en yaşlısı. ABD’nin California eyaletindeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve Almanya’nın Münster Üniversitesinden araştırmacılar, yaptıkları çalışmalar sonucunda Jüpiter’in yaklaşık yaşını hesaplamayı başardı.
Bilim insanlarının yaptıkları çalışmada Jüpiter’in, Güneş 4.6 Milyar yıl önce şekillendikten sadece 1 Milyon yıl sonra oluşmaya başladığını saptadı.

Yaşını Göktaşlarından Öğrendik

Elbette araştırmacıların Jüpiter’in çekirdeğine gidip karbon testi yapması imkansız. Bunun yerine Dünyamıza gelen göktaşlarına baktılar. Dünyaya düşen, Jüpiter’de kopan molibden ve tungsten metal izotoplarında yapılan çalışmalarda sonuca ulaşıldı.
Bununla birlikte Jüpiter’in oldukça zorlu Güneş Sistemi’nin ilk zamanlarından bu zamana gelebilmesi oldukça inanılmaz. O zamanlarda yeni Güneş’imiz bulduğu her tozu yutmaya çalışıyordu. Jüpiter’in erken oluşumu ise bir blok oluşturmuş. Jüpiter’in büyümesi ve bir dev haline gelmesi ise oldukça uzun zamanlar almış. Öyle ki ilk 3-4 Milyon yılda sadece 50 Dünya büyüklüğüne ulaşabilmiş. Şimdilerde ise yaklaşık 318 Dünya büyüklüğünde.
Açıkça gösteriyor ki erken Jüpiter’in oluşumu bizi ve gezegenimizi radikal bir şekilde etkiledi diyebiliriz.
Hani belki de olmasaydı olmazdık diyebiliriz. Jüpiter zaten sevdiğim bir gezegendi ve Güneş Sistemi’nde bu kadar önemli bir rolünün olduğunu öğrenmek gerçekten inanılmaz. Seni seviyorum Jüpiter.
Kaynak; Space


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir