Türkiye'nin En Değerli Markaları Açıklandı; Lider Türk Telekom!


En değerli ilk 10 markamızın 6’sı banka işletmesi.

Uluslararası bağımsız marka değerlendirme kuruluşu olan Brand Finance, her yıl olduğu gibi yine ülke bazı en değerli markaların raporunu açıkladı. Brand Finance’in 2017 raporuna göre ülkemizde ”milyar” dolar değeri aşan 8 tane şirket bulunuyor.
Brand Finance’in açıkladığı raporda yer alan 100 markamızdan ilk 10’a girenleri ise hepimizin bildiği şirketler. İlk 10’da yer alan şirketlerin 6 tanesinin banka olması ise epey dikkat çekici. Ayrıca burada 2 tane telekominikasyon, teknoloji ve hava yolu şirketi de yer alıyor.
Listenin zirvesinde Türk Telekom yer almakta. TT, geçtiğimiz yıl yayınlanan raporda 2. sıradaydı ve marka değerini %11 arttırarak listenin zirvesine kancasını atmış durumda. İkinci sıradaki Turkcell ise daha dikkat çekici zira firma geçtiğimiz yıl 6. sıradaydı. Bu yıl ise %37 gibi oldukça iyi bir sıçrayış gerçekleştirmiş. Listenin üçüncü sırasında ise Türk Hava Yolları yer alıyor. 2016’da lider olan kuruluş ne yazık ki %22’lik düşüş ile üçüncülüğe gerilemiş durumda.

Listenin ilk 10’u şöyle;

 1. Türk Telekom – 2 milyar 620 milyon dolar
 2. Turkcell – 1 milyar 959 milyon dolar
 3. Türk Hava Yolları – 1 milyar 920 milyon dolar
 4. Akbank – 1 milyar 579 milyon dolar
 5. Garanti – 1 milyar 555 milyon dolar
 6. Ziraat Bankası – 1 milyar 312 milyon dolar
 7. Arçelik – 1 milyar 284 milyon dolar
 8. Türkiye İş Bankası – 1 milyar 252 milyon dolar
 9. Yapı Kredi – 951 milyon dolar
 10. Halkbank – 806 milyon dolar


Listenin devamına ve diğer detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hizmet işletmelerinin genel sorunu o dur. Müşterilerin tamamını memnun etmen imkansız. Dolayısıyla eleştirilerin fazlalığı anlaşılabilir, diğerlerine göre. Tabi hizmeti veren TT ve Türkcell olunca insan bi’ hayret ediyor orası ayrı 😀