Karşınızda AMD Raven Ridge APU Ailesi ve Detayları


Yalnız iyi bekledik

AMD, yaptığı duyuru ile Raven Ridge APU ailesinin ilk iki üyesini resmen ortaya çıkardı. İnce dizüstü ve ikisi bir arada çözümleri için geliştirilen bu APU’lar, AMD Ryzen Mobil adıyla piyasaya giriyor. Raven Ridge ailesinin en önemli özelliği elbette Zen çekirdekleri ile VEGA grafik çekirdeklerinin bir araya gelmesi. AMD’nin şimdiye kadar yapmış olduğu en iyi CPU ve GPU’lar artık tek bir yongada.

Başlayalım

AMD, beklendiği gibi ilk olarak iki adet işlemci duyurdu. Bunlar; Ryzen 7 2700U ve Ryzen 5 2500U. Her ikisi de mobil işlemci ve düşük güç tüketmeleriyle ultrabook ve 2si1 arada laptoplar için harmanlanmışlar. Her iki işlemci de 15W TDP değerine sahip. Bu arada isimlendirmenin Intel’in yaptığıyla aynı -U.

AMD’nin yeni ailesi işlemci düzeyinde önceki nesle göre %200, grafik düzeyinde ise %128 performans artışı vaat ediyor ki, bu rakamlar gerçekten heyecan verici. Bu performans artışının yanı sıra AMD, güç tüketiminde de iki kat daha iyi olduğunu belirtiyor. GF tarafından 14nm sürecinde üretilen Raven Ridge – Ryzen Mobil – işlemciler 4.95 milyar trasistörü 209mm2 zar alanının içerisine konumlandırıyor.

İlginç ve bir o kadar da güzel bir şey ise masaüstü Ryzen işlemcilerde gördüğümüz XFR teknolojisinin bu ailede de yer almış olması. Bu, sistemin soğutması yeterli güçte ve kalitedeyse işlemcinin kendisini otomatik olarak kağıt üzerindeki hızların ötesine OC yapmasını sağlıyor. Bu arada Ryzen Mobil’de bu teknolojinin tam adı; mXFR. Ancak her Ryzen Mobil işlemcili dizüstü bu teknolojiyi desteklemeyecek. Bunun için üreticilerin Ultimate XFR Performance sertifikasını alması gerekiyor. Bunu almak için de güçlü soğutmaya sahip olmalılar.
Bir diğer güzel özellik ise Precision Boost 2. Bu sayede yapılan işin yüküne göre işlem bir ya da daha fazla çekirdeğe bölünüyor. Dolayısıyla verim ve enerji tasarrufu sağlanıyor.

Şimdi Tatlılar


Ryzen 7 2700U: Düşük güç tüketimli bu serinin tepe modeli olan Ryzen 7 2700U, 4 adet Zen çekirdeği ve 8 izlek birimden oluşuyor. Taban 2.2 GHz, boost ile 3.8 GHz hızlarını yakalayan APU’nun grafik tarafında VEGA 10 bulunuyor. 10 adet İşlem Birimine (Compute Unit) sahip bu GPU toplamda 640 Stream çekirdeğine sahip. Boost frekans hızı ise 1300MHz. TDP ise 15W.
Ryzen 5 5200U: Bir diğer işlemci Ryzen 5 5200U de yine 4 adet Zen çekirdeği ve 8 izlek birimden oluşuyor. Taban frakans hızı 2 GHz, boos hızı ise 3.6 GHz olan bu APU’da ise VEGA 8 bulunuyor. Bu GPU, 8 İşlem Birimine sahip ve dolayısıyla toplamda 512 stream çekirdeğini içerisinde barındırıyor. Boost GPU hızı ise 1.1 GHz. TDP ise 15W.

Ne Zaman Gelecek?

AMD, bu sefer mobil konusunda oldukça iddialı. Zaten ürünler kendisini belli ediyor. Zen ve Vega özellikle Zen oldukça başarılı bir örnek. Dolayısıyla bu ikisinin birleşimi de iyi olacaktır. Yukarıdaki görselde gördüğünüz üzere oyun performans testleri de oldukça iyi diyebiliriz ki, bu APU’ların performans için değil, ultrabook ve 2si1 arada dizüstüler yani uzun pil ömürlü dizüstüler için tasarlandığının altını çizmem ve 15W olduğunu tekrar vurgulamam gerekiyor.
Ryzen Mobil APU’lu dizüstüler için çok fazla beklemeyeceğiz. Yakında 15.6 inçlik HP Envy X360, 13.3 inçlik Lenovo Ideapad 720S ve 15 inçlik Acer Swift 3 piyasada olacak. Elbette bunlar başlangıc, model sayısı ilerleyen aylarda artacaktır.


Intel ve NVIDIA mobilde oldukça uzun bir zamandır yalnız kaldılar. AMD bir türlü bu alana giremedi zira verimsiz mimariler ve yüksek enerji tüketimi firmayı bu alana sokacak durumu oluşturamıyordu. Ancak Zen ve Vega güçlü bir girişin ilk adımı olabilir.
#Kaynak; Anandtech


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir