Karşınızda AMD Vega Cube; 100 TFLOPS’luk Canavar


Geçtiğimiz günlerde Radeon Instinct kartlarını tanıtan AMD, bu ailesinde derin öğrenme konusunun üzerinde duruyordu. Bu seride ayrıca ilk defa Vega mimarisi MI25 modelinde görmüştük. Kendileri tek GPU düzeyinde FP16 perforansında 25 TFLOPs güç sunabiliyordu. Isıl tasarım gücü (TDP) seviyesi ise 300W dolaylarındaydı.


Yine geçtiğimiz günlerde AMD’nin Ryzen işlemcilerinin gösterildiği etkinliğin ardından çok ilginç bir ”şey” bizlere gösterildi. AMD Vega Cube adını taşıyan mini bilgisayar yetenekleri bakımından adeta bir dev diyebiliriz. 4×3 inç boyutlarında kare yapıda olan Vega Cube tam 100 TFLOPS işlem performansına erişebiliyor. Zira içerisinde tam 4 adet Vega 10 GPU’su bulunuyor.
Tabi belirtmek gerekir ki 100 TFLOPS değeri FP16 yani 16-bit’te elde ediliyor. FP32’de ise 50 TFLOPS değerine ulaşılıyor. NVIDIA’nın sürücüsüz araçlar için geliştirdiği Drive PX 2 bilgisayar sistemi ise 16 TFLOPS FP32 işlem gücüne sahip. Bu bakımda AMD, Vega Cube ile yapay zeka ve sürücüsüz araçlar noktasında rakibinin birkaç adım önüne geçibilir.

Vega Cube sistemi daha önce görmediğimiz bir teknoloji ile birbirlerine bağlanıyor. Zaten bu özel teknoloji sayesinde sistem bu kadar küçük tutulabilmiş. Ancak AMD, bunun verimli çalıştığını belirtse de detayları paylaşmadı. AMD Vega Cube gelecek yıl 1000$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir