Karşınızda AMD Vega Cube; 100 TFLOPS'luk Canavar | Dijitaller

Karşınızda AMD Vega Cube; 100 TFLOPS’luk Canavar


Geçtiğimiz günlerde Radeon Instinct kartlarını tanıtan AMD, bu ailesinde derin öğrenme konusunun üzerinde duruyordu. Bu seride ayrıca ilk defa Vega mimarisi MI25 modelinde görmüştük. Kendileri tek GPU düzeyinde FP16 perforansında 25 TFLOPs güç sunabiliyordu. Isıl tasarım gücü (TDP) seviyesi ise 300W dolaylarındaydı.

Yine geçtiğimiz günlerde AMD’nin Ryzen işlemcilerinin gösterildiği etkinliğin ardından çok ilginç bir ”şey” bizlere gösterildi. AMD Vega Cube adını taşıyan mini bilgisayar yetenekleri bakımından adeta bir dev diyebiliriz. 4×3 inç boyutlarında kare yapıda olan Vega Cube tam 100 TFLOPS işlem performansına erişebiliyor. Zira içerisinde tam 4 adet Vega 10 GPU’su bulunuyor.

Tabi belirtmek gerekir ki 100 TFLOPS değeri FP16 yani 16-bit’te elde ediliyor. FP32’de ise 50 TFLOPS değerine ulaşılıyor. NVIDIA’nın sürücüsüz araçlar için geliştirdiği Drive PX 2 bilgisayar sistemi ise 16 TFLOPS FP32 işlem gücüne sahip. Bu bakımda AMD, Vega Cube ile yapay zeka ve sürücüsüz araçlar noktasında rakibinin birkaç adım önüne geçibilir.

Vega Cube sistemi daha önce görmediğimiz bir teknoloji ile birbirlerine bağlanıyor. Zaten bu özel teknoloji sayesinde sistem bu kadar küçük tutulabilmiş. Ancak AMD, bunun verimli çalıştığını belirtse de detayları paylaşmadı. AMD Vega Cube gelecek yıl 1000$ fiyat etiketi ile piyasaya çıkacak.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karşınızda AMD Vega Cube; 100 TFLOPS’luk Canavar

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz