IFA 2016; Karşınızda Sony Xperia X Compact ve Xperia XZ


Sony, IFA fuarı kapsamında Xperia X Comapact ve Xperia XZ’yi lanse etti. Sony’nin küçük ama güçlü telefonları genelde en sevilen modelleri oluyordu. Bir süredir de zaten sızıntıları gelen Sony Xperia X Compact kısa bir süre önce tanıtılarak resmiyete kavuşturuldu. Fakat X Compact üst seviyeden daha çok donanım yeteneğiyle orta-üst seviyeye hitap ediyor. Klasik Sony tasarım anlayışını sürdüren cihazın ne yazık ki çerçeve kalınlığı günümüz standartlarından oldukça uzak.
Öte yandan bir de üst seviyeye yönelik olarak tanıtılan Xperia XZ, daha çok premium odaklı bir cihaz konumunda. Tasarımsal olarak ise daha çok göze hoş geliyor diyebilirim. İsterseniz detaylara geçelim.

Sony Xperia X Compact

Sony_Xperia_X_Compact_
Xperia X Compact, karşımıza 4.6 inç büyüklüğündeki 720 x 1280 LCD ekran ile geliyor. Gorilla Glass 4 ile korunan ekrana 6 çekirdekli Snapdragon 650 işlemcisi güç veriyor. Adreno 510 grafik işlemcisi ile işin grafik yükünü halleden model 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanı ile destekleniyor. Ayrıca depolama alanı microSD kart ile genişletilebiliyor. Daha önceki sızıntılar cihazda Snapdragon 820 olacağını gösteriyordu, ama olmadı. Tüm bunların yanında cihaz 2700mAh hızlı şarj destekli bataryadan enerji alıyor.

Sony Xperia XZ

sony-xperia-xz-840x560Sony Xperia XZ ise amiral gemisi sınıfına dahil oluyor. 5.2 inç büyüklüğündeki ekranında Full HD görüntü sunabilen cihaz esasında Xperia X Performans ile neredeyse aynı donanımı taşıyor. Snapdragon 820, 3GB RAM ve 32 GB arttırılabilir depolama alanı ile desteklenen cihazda 2900mAh hızlı şarh destekli batarya yer alıyor. Bunların yanında her iki cihazda parmak izi okuyucu, USB Type C ve 4.5G desteğine sahip.

Kameralar ve Yetenekleri

23MP, 1/2.3″ Exmor RS sensör ile gelen Xperia X Compact ve Xperia XZ,  hybrid otofokus ve lazer otofokus ile destekleniyor. Her iki cihaz da çok hızlı fotoğraflar (0.6sn) çekebilmenin yanında video kayıt yeteneklerinde de oldukça gelişmiş. Üçlü görüntü sensörü, dünyanın ile 5 eksenli görüntü sabitleme yeteneği burada oldukça etkili. Sony’nin söylediğine göre bu yazılımsal sabitleme yeteneği OIS kadar hatta daha etkiliymiş. Ayrıca Xperia Compact‘ın ön yüzünde 5 MP kamera bulunurken, Xperia XZ’de ise 13 MP ön kamera yer alıyor. Ek olarak Xperia XZ 4K videolar da çekebiliyor, küçük kardeş çekemiyor.

Çıkış Tarihleri Ve Fiyat

Xperia X Compact‘ın çıkış tarihi olarak Eylül ayının 25’i işaret edildi. Ancak bir fiyat bilgisi paylaşılmadı. Bunun yanında Xperia XZ ise Ekim ayının 23’ünde satışa çıkacak ve yine onunda fiyatı açıklanmamış ama amiral gemisi fiyatlandırmasına tabi olacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir