Karşınızda Yerli Arama Motoru; Geliyoo (Gelemedi)


Geçtiğimiz Aralık ayının sonlarına doğru Yerli Arama Motoru üzerinde çalışmaların başlatıldığı açıklanmıştı. Zaten uzunca bir süredir de yerli arama motoru söylentilerine ve bireysel çalışmalarına şahit olmuştuk. Son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, “Yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli” açıklamasında bulunmuştu. İki girişimci de Geliyoo adlı arama motorlarını test sürecine bu doğrultuda kısa süre önce sokmuş bulundu.
www.Geliyoo.com”  Hakan Atabaş ve Fatih Arslan birer eseri konumundayken Atabaş yaptığı açıklamada yerli arama motorunun neden çok önemli olduğunu ifade etti;

“Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki üstünlüğünü ortadan kaldıran çalışmalar ortaya koydu. Bunun ilk örneği şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu adındaki arama motorunu hizmete açtı. Ülkemizde de bu ve buna benzer girişimler yapıldı ancak kesinlikle kayda değer bir çalışma ortaya koyulamadı. Neden ise maddi olanakların yetersiz olması ve yeterli destek il teknik personelin bulunmamasıydı. Aynı zamanda güçlü maddi imkanlara sahip yatırımcıların anlık para getiren yatırımlara daha çok önem vermesi bunu tetikleyen unsurlardır. Bu nedenle Türkiye’nin yerli bir arama motoruna sahip olması gerekiyor ve bu arama motoru ‘Geliyoo’ ile neden olmasın” 

Türkçe’de çokça kullanılan Gelmek fiilinden yola çıkılarak adı bulunan Geliyoo, yaklaşık 10 milyon Türk lirasına mal olmuş. 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olan Geliyoo’nun hızla gelişmesi ön görülüyor. Öyle ki 2018 yılında 3 Milyon kullanıcı hedefi bulunuyor. Bu rakam %7’lik bir pazar payı anlamına geliyor. Ek olarak Geliyoo şirketi Türkiye’nin ilk tarayıcısı Geliyoo Browser‘ı da tamamlamaz üzere olduklarını, bunun da 2018’in ilk çeyreğinde  kullanıma sunacaklarını belirtiyor.
Henüz test aşamasında olduğu için kulanım sırasında bazı yanlışlıklar görmeniz muhtemel. Örneğin ben Dijitaller.com aramamdan sonra Haberler sekmesine tıkladığımda hiçbir sonuca ulaşamadı, diğer aramalarda da aynı problem var. Bunun gibi eksiklikler mevcut. Bazı aramalarını İngilizce olarak karşınıza çıkıyor ki bu biraz ironik. Elbette daha çok yol katetmesi gerekiyor ancak ülkemizin bir yerli arama motoruna ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden bu adımla son derece önemli.

Üzücü Güncelleme;

Yerli arama motorumuz kullanıma geçti diye bir heyecan ve hınçla yaptığımız haberimize üzücü bir güncelleme eklemek zorunda kalmış hissediyoruz. Yaptığımız araştırma sonucunda Geliyoo.com’un kalbinde Google API’sinin yattığını keşfetmemiz bizi üzmenin yanında içinden çıkamayacağımız bir ironiye itiyor.
Hatta daha da üzücü ve ironin vücut bulmuş halini de bulmamız bizi daha da üzdü. Zira Geliyoo’nun aslında 15 dolara satılan hazır bir Script olduğunu fark ettik.
Öte yandan yukarıda dediğimiz gibi Geliyoo, BTK tarafından çıkan bir oluşum değil, Hakan Atabaş ve Fatih Arslan’ın başarısız bir girişimcilik örneği. Aslında her şeyi bir tarafa koyuyorum, her şeyi bir noktada anlayabiliyorum ancak bu ”projenin” nasıl 10 yıl sürdüğünü, onu geçtim 10 Milyon TL’nin hangi harcına harcandığını anlayabilmiş değilim.
Net söylemek gerekirse; Proje ölü doğdu. Umarız BTK tarafından geliştirilen yerli arama motoru gerçekten yerli olur.
About 3 results for dijitaller (0,41 seconds) Bari Türkçeleştirme yapılsaydı.

Next? Güzel bir benzerlik daha

Api’ye inmeye gerek yok. Tasarım yapısı kendini belli ediyor. Yerli arama motorunda neden “top,wrap,content,footer” gibi class isimleri kullanılır ki?

İşte bu da yerli olmayan arama motoru. (15$)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir