Katlanabilir Telefonlara Bir Adım Daha Yaklaştık; Esnek Bellek Üretildi!


Filmlerde görmeye alıştığımız katlanabilir, esnek telefonlar artık çok uzak bir gelecekte değiller. Yakın zamanda elimizde katlanabilir telefonları tutuyor olacağız. Bu hedef için önemli bir adım daha kısa süre önce atıldı.

Bükülebilir-Katlanabilir-Esnek olarak adlandırılan telefonlar, tüketici tarafından merakla beklenmekte. Bu beklentimize bir adım daha yaklaştık zira Exeter Üniversitesi‘ndeki bilim insanları tarafından yazılan bir bildiride, grafenden yapılmış yeni bir depolama sisteminin mevcut Flash belleğin yerini alabileceği ortaya çıkıyor.
Oldukça ucuz bir materyal olan grafen, gelecekte çokça duyacağımız bir hammadde olacak. Geliştirilen grafen tabanlı bu bellek ise hibrid grafen oksit-titanyum oksitten oluşuyor. Hibrid bileşen sadece 50 nanometre uzunluğunda ve 8 nanometre kalınlığında. Grafen mevcut slikon tabanlı bileşiklere, belleklere nazaran çok daha hızlı elektronları taşıyabiliyor. Öyle ki slikona göre tam 30 kat daha yüksek hızlarda veri aktarılabiliyor.

Grafen tabanlı elektronik parçaların üretimi için Samsung, Apple, LG ve hatta Microsoft gibi dev firmalar çalışmalarını sürdürüyor ancak bunlar arasında Samsung daha önde yer almakta. Zaten firma daha önceleri elektronikte grafen kullanımı ile ilgili bazı patent başvuruları gerçekleştirmişti. Samsung aynı zamanda bükülebilir ekran teknolojisini de birkaç yıl önce duyurmuş, prototip bir bükülebilir telefon da göstermişti.
Ek olarak Samsung tarafından gelen bilgiler bizlere 2019 yılında katlanabilir telefonun geleceğini işaret ediyor. Katlanabilir telefonlar için aslında tek sorun donanımın esnek yapıda olmayışı. Ancak batarya, işlemci ve bellek alanında yapılan araştırmalar ve geliştirmeler bizleri sonuca oldukça yaklaştırdı diyebiliriz.
*Haberde kullanılan görsel temsilidir.
**Başlık resmi Lenovo’nun katlanabilir konsept cihazıdır.
Kaynak; AndroidAuthorityPubs.acs


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.