Vestel, Toshiba'nın TV Bölümünü Satın Alabilir


Karanlık günlerden geçmeye devam eden Toshiba, şimdide Televizyon bölümünü satmaya karar verdi. Bir süre önce flash bellek iştiraklerini satışa çıkaran firma, düzlüğe çıkmak için TV bölümünü de satılağa çıkardı. Talipler arasında Vestel’in de olduğu belirtiliyor.

Toshiba‘nın ABD’de ki nükleer santral işlerinde uğradığı milyarlarca dolar zarar, 2015 senesinde muhasebe skandalı derken firma tükenme noktasına geldi. Geçtiğimiz aylarda bellek bölümüne satılığa koyan dev firmanın bu bölümüne birçok dev şirket talip durumda. Şimdi ise Televizyon bölümünü de elinden çıkarma kararı alınmışa benziyor. Toshiba, alıcı firmayı kısa sürede bulup gerekli işlemleri cari yılın sonuna kadar bitirmek istiyor.
Olası alıcılar arasında ise başta Vestel olmak üzere birkaç Çinli işletme yer alıyor. Potansiyel Çinli alıcılar arasında ise Hisense Grubu‘nun yer aldığı belirtiliyor. Fakat, TV bölümü için net bir fiyat biçilmiş değil. Önde gelen Japon medya yayın organı Nikkei satış fiyatı için şunları söylüyor;Satış, birkaç düzine milyar yen ya da birkaç yüz milyon dolara kadar çıkabilir”.

Öte yandan Toshiba‘nın ilk renkli TV’yi 1960 yılında ürettiğini dile getirelim. Yani bu işte oldukça uzman bir firma. Ancak son dönemlerde bu bölümlerinden yeterli verim alınamiyor. Firma bir süredir sadece Japonya’da TV üretimi gerçekleştiriyor. Küresel çaptaki varlığını ise lisan anlaşmaları imzalayıp marka kullanım hakkını satarak sağlamakta. Ek olarak, Vestel’in, Avrupa’da Toshiba markası altında TV üretmek için zaten bir lisans anlaşması bulunmakta.
Geçen yılın Nisan-Eylül döneminde şirketin TV birimi, bir önceki yıla oranla %42 azalarak 251 Milyon dolarlık satış yaptı ve 94.5 Milyon dolar zarar kaydetti. Haziran 2016’da Toshiba, beyaz eşya birimini Çin’in Midea Grubu’na sattı. Bakalım ilerleyen dönemde neler göreceğiz, umarım Vestel patentlerle birlikte TV iştirakini satın alabilir.

Kaynak; Nikkei


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir