MediaTek Helio X20 Yongası 10 Çekirdekli Olacak


İlk  8 çekirdekli yongalar ile sektörde bir ilki başaran MediaTek, Helio serisi ile yine bir ilki başarmak istiyor. Pazarda 8 çekirdekli yongaları ile kendine iyi bir yer edinen MediaTek, Qualcomm karşısında da elini güçlendirmişti. Firma artık Helio adı altında ürünlerini tanıtacağını belirtmişti ve Helio X20‘de bunlardan biri konumunda.
mediatek-helio-x20-compressor-1024x605 (1)
Helio X20 adlı yongası tam 10 çekirdekten oluşacak ve bu çekirdekler birbirinden bağımsız bir şekilde çalışabilecekler. Hatta söylenenlere göre firma çoktan yongayı Xiaomi ve Vivo’ya örneklemeye başlamış durumda. Helio X20 yongaseti Cortex-A72 çekirdeklerinden oluşacağı belirtiliyor ve bilindiği üzere ARM’ın şuanda en güçlü çözümü konumunda olan Cortex-A72 selefi Cortex-A57’ye göre 1.5 kat daha güçlü olmasına rağmen %30 civarında da daha az enerji tüketmeyi başarabiliyor.

Cortex-A72 ve yeni grafik birimi tanıtıldı

Helio X20 yongaseti söylenenlere göre AnTuTu Benchmark testinden 70.000 civarında puanlar almayı başarabiliyormuş fakat söylemekte fayda var hali hazırda bulunan uygulamalar daha 4 çekirdeği tam olarak kullanamazken bu kadar çekirdeğe şimdilik ihtiyaç var mı diye düşünmeden edemiyoruz. Üstte belirttiğimiz gibi Cortex-A72 çekirdeği tasarruflu olsa da bu tasarrufu 16nm FinFET sürecine bağlı diyebiliriz. Dolayısıyla MediaTek henüz 16nm üretim sürecine geçebilmiş değil. Bu yüzden enerji tüketim konusu merak uyandırıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir