Moto G5 ve Moto G5 Plus Tanıtıldı; Orta Seviyenin Yeni Yıldızları


Android pazarının hiç kuşkusuz en sevilen serisinden biri olan Moto G ailesi MWC kapsamında bir üst basamaya terfi ediyor. Moto G5 ve Moto G5 Plus olarak tanıtılan aile, yine makul donanımı güzel bir tasarım ile birleştirerek uygun bir fiyat ile bizlere sunuyor.
Tasarım açısından birbirini oldukça benzeyen cihazlar önceki seri Moto G4 ve G4 Plus’dan farklı olarak bu kez deri yerine metal gövde ile karşımıza çıkıyor. Oval arka tasarım sayesind metal avucunuzun içerisinde oldukça güzel bir his bırakıyor.

Gövdenin içerisine konumladırılan ekranlar ise görüntü açısından kaliteli diyebiliriz. Her iki modelde de Full HD çözünürlük bulunurken Moto G5, 5 inç ekrana, Moto G5 Plus ise 5.2 inç büyüklüğündeki ekrana ev sahipliği yapıyor.
Donanım tarafında ise iki model arasındaki fark açılıyor. Moto G5’te Snapdragon 430 yongası bulunurken abisi Moto G5 Plus’da ise Snapdragon 625 yer alıyor. Bu yongayı Moto Z Play’de daha önce görmüştük ve performansı son derece tatmın ediciydi.
Kamera tarafına geçtiğimizde ise küçük kardeş Moto G5’te faz algılamalı 13 MP F/2.0 diyafram aralığına sahip ana kameranın bulunduğunu görüyoruz. Moto G5 Plus’da ise 12 MP F/1.7 değerinde sensör bulunuyor. Ek olarak bu kamera 4K çekimler yapabilirken küçük model ise maks. Full HD videolar çekebiliyor. Her iki modelinde ön kamerası ise 5 MP olarak belirlenmiş.

Depolama ve bellek tarafında ise Moto G5, 16/32 GB arttırılabilir depolama ve 2/3 GB RAM seçeneklerine sahip olacak. Moto G5 Plus ise 32/64 GB arttırılabilir depolama 2/3/4GB RAM‘e ev sahipliği yapacak. Ancak belirtmek gerekirki RAM seçenekleri bölgesel olarak farklılıklar gösteriyor. Örneğin 4 GB RAM seçeneği sadece ABD için geçerli olacak.
Batarya tarafında ise Moto G5’e gerekli gücü 2800mAh batarya verirken G5 Plus ise gücünü 3000mAh bataryadan alıyor. Bu arada bataryalar çıkarılabilir yapıya sahip. Android 7.0 Nougat ile gelen cihazlar parmak izi okuyucu ve hızlı şarj ile desteklenirken ne yazık ki ikisininde NFC desteği dolayısıyla Android Pay desteği bulunmuyor.

Fiyat ve Çıkış Tarihi

Moto G5 ve G5 Plus, Mart ayında iki farklı renk seçenekleriyle dünya çapında satışa sunulacak. Fiyat tarafında ise Moto G5, 199 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satılacakken büyük kardeşi Moto G5 Plus ise 229 Dolar’dan başlayan fiyatlarla raflardaki yerini alacak.
Kaynak; The Verge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir