NASA, Astronot Eğitimi İçin Microsoft Hololens'i Kullanacak


Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi (NASA) ile Microsoft güçlerini birleştirme kararı aldı. Haberimize göre NASA, astronotların eğitimi için arttırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü Hololens’i kullanacak. Microsoft’un geliştirdiği Hololens, gerçek dünyayı sanallaştırdığı için eğitim konusunda oldukça vaatkar.

Arttırılmış Gerçeklik, Hololens.
Arttırılmış Gerçeklik, Hololens.

NASA’nın şimdilik hedefi uzaya gönderilmiş araçların dünya üzerinden kontrolü üzerine kurulu. Örnek vermek gerekirse Mars‘a gönderilmiş bir arazi robotunun kontrolünün dünya üzerinden yapılacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla çalışanlar sanki Mars’taymış gibi araziyi inceleyip verileri toplayabilecek. Başka bir yararlı konusu ise uzay istasyonlarında kalan astronotlara yapılacak yönergelerin veya yardımların daha rahat anlatılması, uygulanması. Olayı daha rahat anlayabilmek adına aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.
https://www.youtube.com/watch?v=ty0_8f3xkg4


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir