Snapdragon 820'den Önemli Detaylar


Qualcomm kötü gidişata Snapdragon 820 ile dur demeye hazırlanıyor. Snapdragon 810 ile beklentilerin çok altında kalan firma tüm umutlarını Snapdragon 820’ye bağlamış durumda. Yeni sızdırılan bilgilere göre oldukça iddialı bir işlemci ile karşı karşıyayız. MSM 8996 kod adlı işlemcinin 11 Ağustos tarihinde lanse edilmesi bekleniyor, çıkış tarihi ise 2016 başları olarak ön görülüyor.

Leaked-Snapdragon-820-specifications (2)

Selefi gibi özelleştirilmiş çekirdek tasarımı ile şekillendirilen ve 14nm FinFET sürecinde üretilen Snapdragon 820, Hydra  adında  çekirdeklerden oluşuyor. Marvel filmlerini takip edenler bu isime bir hayli aşinadır. Hydra adına 4 adet çekirdek barındıran yonga muhtemelen Cortex-A72 çekirdeklerinden oluşacaktır. Enerji tüketimi konusunda Snapdragon 810’dan daha iyi olacak işlemci ayrıca bu yongaya oranlar %35 daha performanslı olacak. Ayrıca yonganın çeşitli enerji tasarrufu optimizasyonuna sahip olduğunu da belirtelim.

Leaked-Snapdragon-820-specifications (1)

CPU kısmını bırakıp GPU kanadına baktığımızda kas gücü yüksek Adreno 530 grafik birimini görüyoruz. CPU – GPU arasında 64b sanal belleğe sahip olan Adreno 530, Adreno 430’a göre %30 daha az enerji harcarken %40 daha performanslı bir yapıya sahip. 

Leaked-Snapdragon-820-specifications

Yonganın çift kanal LPDDR4 bellekleri destekliyor oluşu önemli ancak belleklerin 1866 MHz hızına kadar desteklenmesi de oldukça önemli. 28 Megapiksel çözünürlüğüne kadar destek veren görüntü işlem birimi  ayrıca 60 FPS 4K video çekilebilmesinin de yolunu açıyor. Ayrıca gelen bilgilere göre işlemcinin thermal throttling olayına yakalanmayacağı bu yüzden daha uzun bir süre en üst seviyede hizmet vereceği söyleniyor. Snapdragon 820’nin işinin zor olduğunu düşünüyorum zira karşısında 10 çekirdekili Helio X30 ve yine özelleştirilmiş tasarımlara sahip olan Exynos ve Apple A serisi işlemciler var. Yakın tarihte kıyasıya mücadele seziyorum, peki sizin görüşünüz nedir?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir